Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yaşayan 74 yaşındaki Döne Açıkgöz, yapılan tetkikler sonucunda böbreğinde tümör olduğu teşhisi konuldu. Açıkgöz, tanıdığı Halit Akkurt'un İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi'nde robotik cerrahi ile böbrek kanserinden kurtulmasının ardından, kendisi de bu hastanede tedavi olmaya karar verdi.

İEÜ Medical Point Hastanesi Üroloji Bölümünden Prof. Dr. Gökhan Koç tarafından robotik cerrahi teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen ameliyat, başarılı bir şekilde tamamlandı. Prof. Dr. Koç, robotik cerrahinin böbrek kanseri cerrahisinde de kullanılabildiğini ve özellikle böbreğin tamamını değil, sadece tümörlü bölgenin çıkarılması gerektiğinde oldukça kullanışlı bir yöntem olduğunu belirtti.

Böbrek Kanseri Ameliyatında Bir İlk

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Ameliyatı gerçekleştiren İEÜ Medical Point Hastanesi Üroloji Bölümünden Prof. Dr. Gökhan Koç, robotik cerrahi teknolojisiyle ilk kez böbrek kanseri ameliyatı yaptıklarını söyledi. Koç, “Da Vinci Robotik Cerrahi teknolojisini ilk olarak prostat kanseri ameliyatında kullanmıştık ve yoğunlukla bu ameliyatları yapmıştık; ancak robotik cerrahi teknolojisi bununla sınırlı değil. Robotik cerrahi teknolojisini böbrek kanseri cerrahisinde de kullanabiliyoruz. Özellikle böbreğin tamamını almayıp sadece tümörlü bölgeyi çıkarma konusunda robot gerçekten oldukça kullanışlı. Hastamızın da sağ böbreğinde 5 cm’lik bir tümör tespit ettik. Robotla sadece o bölgeyi çıkardık ve böbreğin geri kalanını korumayı başardık. Başarılı bir ameliyat oldu. Hastamız, robotik cerrahi teknolojisini bilerek ve isteyerek geldi. Biz de yine bilgilendirmelerde bulunduk ve sonucunda ameliyatı robotla yaptık” derken, hastanın kısa süre içinde taburcu edileceğini de belirtti.

Yalı Çapkını dizisinde veda! Orhan'ın ölümü seyircileri derinden yıktı Yalı Çapkını dizisinde veda! Orhan'ın ölümü seyircileri derinden yıktı

'Yara İzi Kalmayacak'

Robotik cerrahi teknolojisinin hastaya sağladığı avantajlarında altını çizen Koç, “Robotik cerrahi teknolojisiyle ürolojide açık cerrahiyle yaptığımız tüm ameliyatları robotla yapabiliyoruz. Prostat kanseri, böbrek kanseri, mesane kanserleri gibi kanser cerrahilerinde kullanabiliyoruz. Böbrek çıkım darlıkları gibi karın içi bazı kitlelerin çıkarılması gibi ameliyatlarda da robotu kullanabiliyoruz. Hastamızın karnında çok küçük kesiler var. Bu yüzden ağrısı daha az oldu. Yara izi çok kalmayacak. Daha rahat bir süreç geçirdi. Hekimlere de özellikle dikiş atma noktasında robotun çok fazla yararı oluyor. Tümörü çıkarırken böbreği bir süre kansız bırakıyoruz. Robot sayesinde bu süreyi minimuma indiriyoruz. Böylelikle böbrek de sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarına devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Sağlığının iyi olduğunu söyleyen Döne Açıkgöz ise “Göğsümde ve sırtımda ağrı vardı. Ağrı bir türlü geçmeyince hastaneye gittim ve böbreğimde tümör olduğu söylendi. Ardından tavsiye üzerine Medical Point Hastanesine geldim ve ameliyat oldum. Çok şükür iyiyim. Sağlığım iyi, daha da iyi olacağım” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan