Keneler, eklembacaklılar sınıfına ait parazitlerdir. İnsan ve hayvanların kanını emerek beslenirler. Kene sokması genellikle ağrısızdır ve fark edilmeyebilir. Ancak keneler, Lyme hastalığı, Kırım-Kongo kanamalı ateşi ve ehrlichiosis gibi ciddi hastalıklara neden olabilecek mikroplar taşıyabilirler.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte piknik yapanlar ve açık alanda çalışanlar için kene riski artıyor. Uzmanlar, kene sokmalarına karşı dikkatli olunması ve kene görüldüğünde doktora başvurulması gerektiğini vurguluyor.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Açık alanlarda, doğada çalışanlar veya doğaya gezmeye, piknik yapmaya giden vatandaşların mutlaka kıyafet ve giyinme konusunda daha dikkatli olmalı gerektiğini vurgulayan Dr. Efe Kanter, “Mümkünse uzun kollu, ince, hafif şeyler veya uzun pantolonlar, çorapları pantolonların içine sokarak özellikle dışarıya maruziyeti azaltmak adına önlemler alınması lazım. Keneler soktuktan sonra hemen fark edilmeyebiliyor. Çünkü kene insanı soktuktan sonra yavaş yavaş kan emerek şişiyorlar. Genellikle şişene kadar da çok küçük olduğu için fark edilmeyebiliyor. Mutlaka açık alanlarda gezdikten, doğada bulunduktan sonra vücut kontrolü yapmak çok önemli” diye konuştu.

'Alkol veya pamukla boğma gibi yöntemlere başvurulmamalı'

“Kene soktuğunu fark edildiği an bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı” diyen Kanter, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fakat birey keneyi kendisi de çıkarabilir. Kenenin mutlaka vücudun deriye yakın olan kısmından tutularak bir cımbız yardımıyla çekilmesi lazım. Asla alkol veya pamukla boğma gibi yöntemlere başvurmamak lazım. Mümkünse kene çıkarıldıktan sonra bir örneğin içine alınarak yakın bir sağlık kuruluşuna başvurmak lazım.”

'Ateş, kanama gibi semptomlar varsa mutlaka hastaneye başvurulmalı'

Kene sokmasının çok nadir olmakla beraber Türkiye'de de görülebilen Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığına yol açabileceğine değinen Kanter, kene sokmalarının ardından özellikle vücutta ateş, kanama gibi belirgin semptomlar olursa mutlaka hastaneye başvurulması gerektiğini de dile getirdi.

'Kansızlığa yol açabiliyor'

Japon uzman Moriwaki şiddetli deprem beklediği şehirleri açıkladı Japon uzman Moriwaki şiddetli deprem beklediği şehirleri açıkladı

Kenelerin vücutta çok uzun süre kaldığında kansızlığa yol açabileceğine dikkat çeken Kanter, “Fakat genelde bunun için birden çok kenenin sokmuş olması gerekiyor. Bu tarzda hastalar, virüs olmasa bile bize; halsizlik, uyuşukluk gibi hafif semptomlarla ya da ateş, kanama gibi gürültülü semptomlarda da hastanelere başvurabiliyor” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay
 

Editör: Haber Merkezi