Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. İhsan Yaşa ve ekibi, Bozdağ bölgesine özgü endemik bir baklagil üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda yeni bir bakteri türünü keşfetti. Bu tür, literatüre Phyllobacterium Onerii adıyla kazandırıldı.

Keşfedilen yeni bakteri türü, Prof. Dr. Mehmet Öner'e ithafen isimlendirildi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, bu önemli keşiften dolayı Prof. Dr. Yaşa ve ekibini tebrik ederek, Ege Üniversitesi akademisyenlerinin bilim dünyasına kazandırdıkları önemli keşiflerle gurur kaynağı olmaya devam ettiklerini söyledi.

'Biyoteknolojik Uygulamalara Katkı Sağlayacak'

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Keşfedilen yeni bakteri türü hakkında bilgi veren Prof. Dr. Yaşa, “Biyoçeşitliliğin ekosistem üzerine doğrudan ve dolaylı katkısı hesaplanamayacak kadar büyüktür. Biyolojik azot fiksasyonu kabiliyetinin tüm zirai bitkilere adapte edebilme öngörüsünün gerçekleşmesinin ilk adımı rhizobiyal bakterilerin doğadan izole edilip saflaştırılması ve tüm genomik özelliklerinin ortaya çıkarılmasıdır. Rhizobiyal türler ve bitki büyümesini teşvik eden bakteriler gibi faydalı kök mikroorganizmalarının toprak verimliliğinin kilit oyuncularıdır. Bu mikroorganizmaların çevre ve birbirleriyle olan etkileşimlerini düzenleyen genetik determinantların belirlenmesi, sürdürülebilir ekosistemler ve tarımın geliştirilmesi için de çok önemlidir. Çalışmamızda da olduğu gibi, genomik analizler bir bakteriyel suşun gelecekteki biyoteknolojik uygulamaları için tüm cephaneliğinin ortaya çıkarılabilmesine imkân sağlayacak” dedi.

Bozdağ, Bakterilerin Potansiyel Kaynağı

540 gram ağırlığında doğan Eliz bebek 91 gün sonra eve döndü 540 gram ağırlığında doğan Eliz bebek 91 gün sonra eve döndü

Yerel rhizobiyal türler ile ilgili araştırmalarına devam edeceklerini söyleyen Prof. Dr. Yaşa, “El değmemiş doğası ile İzmir’in endemik, nadir bitkilerle sayıca zengin ve mikroklimatik özellikleri ile de tarımsal açıdan önemli bir potansiyele sahip bölgelerinden olan Bozdağ, çok sayıda doğal baklagil türleri ile yerli ve yeni rhizobial bakterilerin de potansiyel bir kaynağıdır. Özellikle bitki endosimbiyontu rhizobiyal türler çölleşme ve kuraklık tehditlerine karşı biyolojik çeşitlilik ve ekosistem için bir tür sigorta görevi gördüklerinden inanıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan