Selçuk Belediyesi, İsabey Mahallesi'nde Hıdırellez şenliği düzenleyerek baharın gelişini coşkuyla kutladı. Şenliğe onlarca Selçuk sakini katılırken, Roman bandosu eşliğinde alana giriş yapan Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Hıdırellez ateşinden atlayarak şenliğin başlangıcını verdi.

Çeşme'de 13 plaj ve 3 marina 'Mavi Bayrak' ile ödüllendirildi Çeşme'de 13 plaj ve 3 marina 'Mavi Bayrak' ile ödüllendirildi

İsabey Mahallesi gençlerinden oluşan Roman Ritim Grubu ve Roman Dans Grubu'nun muhteşem performansları izleyenleri büyüledi. Başkan Sengel, her iki gruba da teşekkür ederek, Selçuk'un kadim kültürünü yaşatan bu grupların Efes Selçuk Belediyesi bünyesinde kurulduğunu ve ilçenin gururu olduğunu belirtti. Hıdırellez'in sadece baharın gelişini değil, bolluk ve bereketi de müjdelediğini vurgulayan Başkan Sengel, Selçuk'un bir arada yaşama kültürünü en güzel şekilde yansıtan ilçelerden biri olduğunu ve baharın bereketinin tüm Selçuklulara nasip olmasını diledi.

Menemen'de Hıdırellez Heyecanı

Menemen'de de Hıdırellez coşkusu sokaklara taştı. Ahıhıdır Mahallesi'nde gerçekleştirilen şenliğe ilçenin dört bir yanından Menemenliler akın etti. Geleneksel oyunlar, halat çekme, çuval yarışı, sandalye kapma gibi eğlenceler eşliğinde Hıdırellez coşkusu yaşandı. Yeni nesillere de aktarılan bu oyunlar, şenliğe ayrı bir renk kattı.

Menemenli Tayfun ve orkestrası ile başlayan programda Hıdırellez ateşi de yakıldı. Ateşin etrafında toplanan vatandaşlar, Romantik Erhan ve Bayan Romantik'in şarkılarıyla doyasıya eğlendi.

'Bahar Demek, Umut Demektir'

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Etkinliğe katılan Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan da, Hıdırellez ve baharı kutladı. Başkan Pehlivan, “Bahar demek; umut demektir, bahar demek; yeniden bir başlangıç demektir, bahar demek; tazelenmek demektir. Bu güzel etkinlikte de hep birlikte yeni bir başlangıçla tazelenmek, geleceğe umutla bakmak, dostluk ve kardeşliğimizi pekiştirmek için bir aradayız. Balkanlardan Orta Asya’ya uzanan geniş bir coğrafyada kutladığımız Hıdırellez, bereketli olsun. Bizi kaynaştıran Ruz-i Hızır olan Hıdırellez kutlu olsun. Hıdırellez alanımızda çok güzel görüntülere şahit olduk. Yoğurt içinde altın aramadan halat çekmeye, çuval yarışından sandalye kapmaya kadar bizim de çocukluğumuzdan beri oynadığımız oyunların bugüne taşınmasından ve bu kültürün yaşamasından inanın çok mutluyum” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay
 

Editör: Erdoğan Kan