İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin mayıs ayı üçüncü olağan meclis toplantısında belediyenin ana hizmet binasının eski yerine yapılması için hazırlanan plan değişikliği ve İzmirim Kart Yönetmeliği'ne ilişkin önemli kararlar alındı.

Urla'da orman yangını: Kontrol altına alındı Urla'da orman yangını: Kontrol altına alındı

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Kültürpark 4 No'lu Hol'de Meclis Başkan Vekili Altan İnanç idaresinde yapılan oturumda, 30 Ekim 2020'de İzmir'de meydana gelen depremin ardından hasar aldığı için yıkılan İzmir Büyükşehir Belediyesinin ana hizmet binası için önemli bir adım atıldı. Binanın Konak Atatürk Meydanı'ndaki mevcut alanında yeniden inşa edilmesi için plan değişikliğine gidildi. Mecliste oylanan plan değişikliği, bölgenin sit alanı olması nedeniyle İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na gönderilecek. Kurulun onaylaması halinde, Büyükşehir Belediyesi'nin ana hizmet binası eski yerinde yeniden inşa edilecek.

30 Yaş Üstü Kişiler Öğrenci İndiriminden Yararlanamayacak

Mecliste, İzmirim Kart Yönetmeliği'nde ise önemli bir değişikliğe gidildi. Yönetmelik taslağına ilişkin önerge oy çokluğu ile meclisten geçti. Karara göre, toplu taşıma araçlarında yalnızca 30 yaşından gün almamış olan vatandaşların öğrenci kartları geçerli olacak. 30 yaş üstü kişiler, öğrenci indiriminden yararlanamayacak. Bu kişiler öğrenci kartlarını kullanmaya devam edebilecek, ancak kartlarından tam tarife ücreti tahsil edilecek.

Bildirim Kararlarına Uymayanlara Kart Verilmeyecek

Kişiselleştirilmiş İzmirim Kartların, başkası tarafından kullanımına yönelik maddede de değişikliğe gidildi. Buna göre, bildirim yükümlülüğüne uyulmaması sebebiyle başkası tarafından kullanıldığının ilk kez belirlenmesi halinde 4 ay, ikinci kez tespit edilmesi halinde 8 ay, 3 kez ve üzerinde tespit edilmesi halinde 12 ay süre ile kartın kapatılmasına karar verildi. Bildirim kararlarına uymayanlara yeni kişiselleştirilmiş İzmirim Kart verilmeyecek.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan