Ödemiş'te 7 yıl önce okul müdürü Ayhan Kökmen'in makamında pompalı tüfekle öldürülmesi olayında, 'cinayete yardım ve ruhsatsız silah bulundurmak' gerekçesiyle yargılandığı davada 20 yıl 4 ay hapis cezası alan tutuklu sanık B.Y., Yargıtay'ın bozma kararının ardından bu kez 'azmettiren kişi' suçundan 'ağırlaştırılmış müebbet' istemiyle yargılanacak.

'Mahkeme Karara Uyarsa' ‘Ağırlaştırılmış Müebbet’ Cezası Verilecek

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Yeniden yargılama süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Avukat Süleyman Coşkun, B.Y.’nin ilk duruşmada ‘yardım eden’ sıfatıyla yargılandığı için 19 yıl ceza aldığını, yerel mahkemenin bu kişinin olaydaki rolünün 2 çocuğa yardım etmek olduğunu hükmettiğini ifade etti. Avukat Coşkun, “Biz de kişinin 'yardım etmediği, azmettiren kişinin B.Y.' olduğunu iddia etmiştik. Bu durum temyiz edildi. Yargıtay bozma kararında, bizim iddia ettiğimiz gibi ‘yardım eden sıfatında olmadığı, aksine azmettiren kişi’ olduğunu, belirliyor. Dosyayı bozup yerel mahkeme geri gönderiyor. Mahkemenin karara uyma ihtimali var. Uyma kararı verilirse ağırlaştırılmış müebbet olacak. Zayıf da olsa bozmaya uymama ihtimali de var. Mahkeme direnirse bu sefer ceza Yargıtay ceza genel kuruluna gidecek” ifadelerine yer verdi.

İzmir itfaiyesi yılan yakalama eğitimi aldı: Güvenli müdahale için bilinç artıyor İzmir itfaiyesi yılan yakalama eğitimi aldı: Güvenli müdahale için bilinç artıyor

Önceki kararda iyi hal indiriminin uygulanmadığını belirten Coşkun, bu sefer de iyi hal indiriminin uygulanmamasını beklediklerini vurguladı.

Öte yandan, duruşmanın tekrar 11 Haziran’da olacağı öğrenildi.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan