AİDER Aile İşletmeleri Derneği ve Yaşar Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen "Sanayiden Sanata" adlı sergi, sürdürülebilirlik konusundaki farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Sergide, endüstriyel tasarım bölümü öğrencilerinin 10 farklı sanayi üretim atığı malzemesini kullanarak yarattığı estetik, işlevsel ve özgün eserler sergileniyor. 

Sergi, sürdürülebilirliğin ekonomik, çevresel ve toplumsal boyutlarını ele alarak sanayicilerin atıklarını dönüştürerek ekonomik sürdürülebilirlik kavramına katkı sağlamayı hedefliyor. Bu yaklaşımın atıkların dönüşümü ve geri kazanımıyla kaynakların verimli kullanılmasının önemine vurgu yapıyor.

'Öğrencilerimizin Emeğine Sağlık'

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Sergi açılışında konuşan Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Levent Kandiller, “Sektörden 15 temsilciyle beraber bu işi yaptık. Atıkları aldık, öğrencilerimizle sanat ürettik. Beraber çok keyifli bir iş çıkardık. Bu eserlerin bir tanesi dışında hepsini üniversitemizde ürettik. Öncelikle sektöre malzeme ve imkan sağladıkları için teşekkür ediyorum. TAİDER temsilci ve üyelerine, üniversitemizin akademisyenlerine teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin de eline emeğine sağlık” diye konuştu.

'Sürdürülebilirliğin Her Alanında Etkin Olmayı Amaçladık'

Yaşar Üniversitesi Erkek Satranç Takımı, Türkiye Şampiyonası'nda ikinciliği kapma başarısını gösterdi Yaşar Üniversitesi Erkek Satranç Takımı, Türkiye Şampiyonası'nda ikinciliği kapma başarısını gösterdi

Sergi ile ilgili görüşlerini paylaşan TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Olten “Üretici firmalarının üretim atıklarını dönüştürmesi sadece çevresel etkileri azaltmakla kalmıyor aynı zamanda kaynakların verimli kullanılmasını sağlayarak ekonomik ve toplumsal açıdan da avantaj sağlıyor. Bizler, Yaşar Üniversitesi öğrencileri ile bu projeyi gerçekleştirirken sürdürülebilirliğin her alanında etkin olmayı hedefledik. Ayrıca genç yeteneklere fırsatlar sunmanın yanı sıra, onların sürdürülebilirlik alanında bilgi ve deneyim kazanmalarına imkan tanıyarak geleceğin yenilikçileri olarak yetişmelerine katkı sağlamayı amaçladık” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay


 

Editör: Erdoğan Kan