Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) işbirliği ile gerçekleştirilen anlamlı bir projede, ruh sağlığı tedavisi gören hastaların yer aldığı "Konuşulmayan Beklentiler" adlı tiyatro oyunu izleyiciyle buluştu. Muhittin Erel Amfisinde sahnelenen oyun, izleyenlerden büyük beğeni topladı.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre;  Etkinlik kapsamında EÜ Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde tedavi gören hastaların oyuncu olarak yer aldığı “Konuşulmayan Beklentiler” tiyatro oyunu sergilendi. Oyun sonunda açıklama yapan EÜTF Dekanı Prof. Dr. Ruçhan Sertöz “Sanat, sadece iyileştirmiyor, aynı zamanda geliştirip birleştiriyor. Bu güzel projeyi hayata geçiren ekibimize, oyuncularımıza ve bizi yalnız bırakmayan seyircilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

"Sosyal aktiviteler rehabilitasyon sürecini olumlu etkiliyor”

Bu tür aktivitelerin, danışanları moral motivasyon açısından olumlu yönde etkilediğini belirten Klinik Psikolog Ayşe Altan, “Düzenlediğimiz; tiyatro, müzik, spor, resim, seramik, yabancı dil gibi sosyal faaliyetler, tedavi süreçlerine olumlu katkı sağlıyor. Bu süreç, insanları daha üretken olmaya motive ederek hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerine vesile oluyor. Aktiviteler, aynı zamanda hastaların aralarında iletişim kurmalarını ve sosyalleşmelerini sağlıyor. Danışanlarımızla 8 yıldır tiyatro etkinliği yapıyoruz. Küçük skeçlerle başlayıp her yıl artan oyuncu sayısı ve konuyla birlikte tiyatro oyunlarımızı geliştiriyoruz. Sahnede olmanın ve rol almanın sonucunda verilen emeğin takdir edilmesi, birlikte bir şeyler üretip dayanışma ruhunu tatmaları danışanların ruhsal rehabilitasyonlarına yararlı oluyor” dedi.

Tiyatro oyununda sahne alan danışan Berna Oğuz, “İlk yıllarda sahne korkusu ve heyecanım vardı ama oynaya oynaya alıştım. Tiyatro bana çok iyi geliyor ve olumlu düşünmeme fırs at veriyor” dedi.

İzmir Şehir Tiyatroları Bandırmalı çocuklarla buluştu İzmir Şehir Tiyatroları Bandırmalı çocuklarla buluştu

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Haber Merkezi