İzmir Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarının yaşam kalitesini yükseltmek için yeni bir daire başkanlığı kurdu. Daire başkanlığı, kısırlaştırma çalışmaları, barınakların iyileştirilmesi ve sorunlu köpeklerin rehabilitasyonu gibi konularda faaliyet gösterecek. Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleriyle de koordineli çalışarak sokak hayvanlarının sorunlarını çözmeyi amaçlıyor. Başkan Tugay, sahipsiz hayvanların uyutulmasına karşı olduğunu ve bu sorunun kalıcı çözümlerle ele alınması gerektiğini vurguladı. Belediye, bu yıl 214 hayvanın sahiplendirilmesini sağladı, 3 bin 500 hayvana acil sağlık hizmeti verdi ve 10 bin hayvana mobil araçlarla tedavi uyguladı.

Sokak Hayvanları İçin Bir Araya Geldiler

Bayraklı'da sıcak havalarda can dostları için 'Bir Kap Su' kampanyası başlatıldı Bayraklı'da sıcak havalarda can dostları için 'Bir Kap Su' kampanyası başlatıldı

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Başkan Tugay, ilçe belediyelerinin veteriner hizmetleri müdürleriyle de toplantı yaptı. Sokakta yaşayan canlar için yapılması gereken çalışmaların konuşulduğu toplantıda, Büyükşehir ile ilçe belediyelerinin koordineli çalışmasının önemi vurgulandı. Ayrıca yoğun şekilde kısırlaştırma çalışması yapılması yönünde fikir birliğine varıldı.

“Uyutmak Bir Seçenek Değil”

Sokak hayvanlarına yönelik hazırlanan yasa tasarısına değinen Başkan Tugay, “Kamuoyuna yansıyan haberlerde bu yasa tasarısına göre sahipsiz hayvanların bakımevlerine toplanarak sahiplendirileceği, bir ay içinde sahiplendirilemeyenlerin ise uyutulacağı belirtiliyor. Biz hayvanları sevdiğimiz kadar, onların yaşam haklarına da saygı duyuyoruz. Uyutmanın bir seçenek olmadığını, sahipsiz hayvanlara yönelik sürdürülebilir çözümlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hayvanları cezalandırmayalım, soruna kalıcı çözüm bulalım. Bunun için yerel yönetimlerin geçici bakımevleri kurma, kısırlaştırma, sahiplendirme, agresyon gösteren sahipsiz hayvanların ıslahı yönünde yapacağı çalışmalar yaşanılan sorunları asgari düzeye indirecek” dedi.

“Onları Ölüme Göndermeyelim”

Sahipsiz hayvan sayısını kontrol altında tutmanın formüllerini de açıklayan Başkan Tugay, şunları söyledi: “Pet hayvan üretim yerlerinin sıkı denetlenmesi, kaçak üretime izin verilmemesi, eğitim ve tüm bu uygulamaların oluşturulacak komisyonlarca denetlenmesi ülkemizdeki sahipsiz hayvan sayısının azaltılmasına yönelik etkili bir çözüm olacaktır. Sahipsiz hayvanlarımızın yaşamına son verilmesini hedefleyen kararların karşısındayız. Onları ölüme göndermeyelim. Kamu kurum ve kuruluşlarımız, belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, meslek odalarımız ve duyarlı yurttaşlarımızla birlikte onları daha da iyi şartlarda yaşatmak için el ele verelim. Bunu başaracağımıza yürekten inanıyorum.”

2 Bin 100 Sahipsiz Hayvan Bulunuyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait 3 bakımevinin yanı sıra mülkiyeti Seferihisar Belediyesi’ne ait, sorumluluğun ise Büyükşehir’de olduğu bakımevlerinde 2 bin 100 sahipsiz hayvanın bakımı yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yılın başından itibaren 214 hayvan sahiplendirildi. 3 bin 500 sahipsiz hayvana acil sağlık hizmeti sunan veteriner hekimler, 300 hayvanı da kısırlaştırdı. Mobil araçla mahallelere gidilerek 10 bin hayvanın da tedavisi yapıldı.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan