İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Özge Yılmaz Küsbeci, 11 Nisan Dünya Parkinson Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada Parkinson hastalığında erken tanının önemine vurgu yaptı. Prof. Dr. Küsbeci, Parkinson hastalığının hareketlerde belirgin bozulmaların olduğu bir hastalık olduğunu belirtti. Tanı konulmasındaki en önemli bulgunun hareketlerde yavaşlama olduğunu ve yürüme bozukluklarının da görüldüğünü söyledi. Ayrıca, Parkinson hastalığının felç gibi hızlı gelişen bir hastalık olmadığını ve tanı ile tedavinin erken ve doğru konulmasının hastalar için çok önemli olduğunu vurguladı. Tanının ne kadar erken konulursa, tedavinin o kadar etkili olacağını ifade etti.

'Parkinson Hastalığı Multidisipliner Bir Hastalıktır'

İEÜ Medical Point Hastanesi’nde kurulacak ileri evre Parkinson hastalarının da tedavi edilmesini amaçlayan ‘Nörolojik Bilimler Mükemmeliyet Merkezi’nin detaylarını paylaşan Prof. Dr. Özge Yılmaz Küsbeci, “Yakında İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi’nde Nörolojik Bilimler Mükemmeliyet Merkezi kuracağız. Buradaki amaç hastalara multidisipliner bir şekilde en doğru ve en hızlı yaklaşımı sağlamak. Parkinson hastalığı multidisipliner bir hastalıktır. Parkinson’da nörolojik bulgular vardır, sindirimle ilgili bulgular vardır, metabolik bulgular vardır, psikiyatrik bulgular vardır. Bu bulgular uzmanlarınca değerlendirilir” dedi.

Doktor Doktor Dolaşmaya Son

Parkinson hastalarının doktor doktor dolaştığını ve bu durumun tedavilerinde gecikme yaşattığını söyleyen Prof. Dr. Küsbeci, “Hastanemizde kuracağımız bu merkezin amacı bütün bu uzmanları bir araya toplamak ve hastaya yardımcı olmak. Hasta, nöroloji doktoruna gidiyor, psikiyatriye yönlendiriyor, fizik tedaviye yönlendiriyor. Biz bunu tek bir merkezde toplayacağız. Bu merkezin temel amacı hastanın doktor doktor dolaşarak tedavisindeki zaman kaybını önlemek” açıklamasında bulundu.

Buca'da tribün lideri Evren Yiğit ile AK Parti Meclis Üyesi Kemal Altın arasında silahlı kavga: 1 ölü, 2 yaralı Buca'da tribün lideri Evren Yiğit ile AK Parti Meclis Üyesi Kemal Altın arasında silahlı kavga: 1 ölü, 2 yaralı

'Asıl Hedefimiz İleri Evre Hastalar'

Merkezin asıl hedefinde ileri evre hastaların olduğunu da paylaşan Prof. Dr. Küsbeci, “Merkezin asıl hedefinde olan ileri evre hastalar. Çünkü erken dönem hastalarda biraz daha rahat davranabiliyoruz, gözleyebiliyoruz ama ileri evre hastalar için çok daha hızlı hareket edilmeli. Özellikle Parkinson hastalarında beyin pili takılması gereken hastaların bir an önce belirlenmesi ve tedavisinin başlanması en büyük hassasiyetimiz olacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan