Jinekolog Elifnur Özak, menopozun doğal bir süreç olduğunu ve bu döneme bilinçli bir şekilde girmenin önemini vurguladı. Menopozda görülen sıcak basmaları, kilo alma, uyku problemleri gibi sorunları hafifletmek için yapılabilecekleri sıraladı.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Uzm. Dr. Özak, menopozun oluşum biçimine göre doğal, erken (40 yaşından önce), cerrahi (ameliyat ile yumurtalıkların alınması), kanser tedavisine (radyoterapi, kemoterapi) bağlı olarak farklı şekillerde görülebileceğini kaydetti. Özak, bu dönemde sık görülen rahatsızlıkları “adet düzensizlikleri, sıcak basmaları, sık sık terleme, uykusuzluk, gerginlik, sinirlilik, unutkanlık, dikkatsizlik, yorgunluk, cinsel istekte azalma” olarak sıraladı.

İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda 15 Yıl Aradan Sonra Bir İlk: Kakadu Papağanı Yavrusu Dünyaya Geldi İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda 15 Yıl Aradan Sonra Bir İlk: Kakadu Papağanı Yavrusu Dünyaya Geldi

Kalp Hastalıkları Riski Artar

Jinekolog Özak, menopozda azalan östrojen hormonu nedeniyle sık idrara çıkma, dış genital organlarda kuruluk ve kaşıntı, ağrılı cinsel birliktelik, rahim sarkması, idrar kaçırma, idrar kesesinde sarkma, kabızlık gibi semptomların da görülebileceğini sözlerine ekledi. Menopoz sonrası vücutta saç ve kıl miktarının azalıp çene ve dudak üstünde kalın tüyler çıkabileceğine dikkat çeken Uzm. Dr. Özak, bu dönemde görülen diğer sağlık sorunlarını şöyle anlattı:

“Kadınlarda kalp hastalıklarına yakalanma riski menopozla birlikte artar. Vücudun doğal östrojen düzeyi kadınları erken yaşlarda kalp hastalıklarından korur; menopozla bu östrojen azalacağı için kalp krizi riski artar. Menopozla birlikte kolesterol artar. Yüksek tansiyon ortaya çıkabilir. Damar sertliği görülür. Menopozla birlikte osteoporoz yani kemik erimesi sıklıkla görülür. Menopoz sonrası kadınlarda kilo artışı görülür, metabolizma hızı azalır. Cinsel isteksizlik baş gösterir. Vajinal kuruluğa bağlı cinsel ilişki sırasında ağrı duyulabilir.”

Menapoz Döneminde Görülen Sorunları Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Öte yandan Uzm. Dr. Özak menopoz döneminde görülen sorunları azaltmak için yapılacak şeyler olduğunu söyledi, şu önerilerde bulundu:

- Uyku düzenine özem gösterilmelidir. Günde en az 6-8 saat uyunmalıdır.

- Sık görülen sıcak basmalarına karşı kat kat ve ince kıyafetler giyilerek sıcaklık hissine göre giysileri ayarlanabilir. Sık sık ılık duş almak, özellikle yaz döneminde bu şikayetleri rahatlatacaktır.

- Baharatlı gıda ve çay- kahve tüketimini sınırlandırmak, sigara ve alkolden uzak durmak da bu sürecin daha konforlu geçirilmesini sağlar.

- Her gün 30 dakikalık tempolu yürüyüş yapmak yine metabolizmayı hızlandırır, hem sıcak basmalarına hem kilo alımına karşı yardımcı olur.

- Kemik erimesinden korunmak için kalsiyum tüketimini arttırmak gerekir. Bunun için beslenmeye süt, yoğurt, peynir bolca eklenmeli ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.

- Bütün bunlara rağmen şikayetler devam edebilir. Bu durumda şikayetlere yönelik olarak hekiminizin uygun gördüğü şekilde hormon replasman tedavileri ile de destek olunabilir.

- Menopoz ve sonrasında hiçbir şikayet kalmasa bile her yıl düzenli jinekoloji kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay
 

Editör: Haber Merkezi