Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) raporlarına göre, dünya genelinde yaklaşık 500 milyon kişinin işitme kaybı yaşadığı belirlenmiştir. Ayrıca, aynı rapora göre 2050 yılına gelindiğinde bu sayının 700 milyona çıkması beklenmektedir. Günümüzde her bin bebeğin yaklaşık 3'ünde işitme kaybı görülüyor. Bu nedenle, işitme sağlığının önemine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla '3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü' olarak kabul ediliyor. Erken tanının, birçok hastalıkta olduğu gibi işitme kaybında da son derece önemli olduğu vurgulayan İEÜ Medical Point Hastanesi Odyoloji Uzmanı Merve Topaloğlu da bu konuda ilk 6 ayın önemine vurgu yaptı.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; İEÜ Medical Point Hastanesi’nin Ulusal İşitme Tarama Programı kapsamında ‘referans merkezi’ olduğuna vurgu yapan Topaloğlu, “Sağlıklı gelişme için işitme kaybının erken tanısı ve tedavisi çok önemlidir. Tanılanmayan veya geç tanılanan işitme kaybı çocuğun dil, sosyal, duygusal ve bilişle ilgili gelişimini olumsuz yönde etkiler. Ulusal İşitme Tarama Programı kapsamında referans merkezi olarak hastanemizde yürüttüğümüz Yenidoğan İşitme Tarama Programı’nın amacı, doğru işitme kaybı tanısı ve zamanında müdahaledir. Doğan her bebeğe hastaneden taburcu olmadan işitme kaybı için risk faktörü olsun veya olmasın tarama ABR testi uyguluyoruz. Bir veya iki kulaktan geçemeyen bebeklerde ABR testini tekrarlıyoruz” dedi.

Çeşme'de 13 plaj ve 3 marina 'Mavi Bayrak' ile ödüllendirildi Çeşme'de 13 plaj ve 3 marina 'Mavi Bayrak' ile ödüllendirildi

İşitme Kaybı Sonradan da Çıkabilir

Testlerin sonuçlarına göre tedaviye başlandığına vurgu yapan Topaloğlu, "Bebeklerin tarama testlerini ilk 1 ayda tamamlıyoruz. 3 ayda işitme kaybı olan bebeklerin ileri odyolojik tetkikler ile işitme kaybı tanılarını koyuyoruz. 6 aylık olana kadarki süreçte işitme kaybının tipine ve derecesine göre doğru tedavi ile müdahale gerçekleştiriliyor. Eğer bebekte iç kulak kaynaklı işitme kaybı var ise cihazlandırıp habilitasyonlarını sağlayarak topluma sağlıklı bireyler kazandırmaktayız. İşitme kaybı testlerinden geçen ancak risk faktörleri bulunan bebeklere 6’ncı ayda yeniden test yaptırmak gerekiyor. Yenidoğan döneminde bebeklerin işitme testlerinden olumlu sonuç alınmış olması, çocuğun ömür boyu işitme sorunu yaşamayacağı anlamına gelmez. Bazı işitme kayıpları sonradan da ortaya çıkabilir. Erken dönemde cihazlanan ve eğitim alan çocuklar, dil gelişimleri geç tanılanan çocuklara göre daha hızlı gelişim gösterirler" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan