İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi Fonksiyonel Tıp Ünitesi bölümü Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Yeşilyaprak, Ramazan Bayramı sonrasında tüketim alışkanlıkları hakkında önemli uyarılarda bulundu. 30 günlük oruç sürecinin ardından hemen 3 öğün yeme alışkanlığına dönülmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Yeşilyaprak, Ramazan ayında uzun süreli oruç tutulmasının vücudu etkilediğini ve sindirim enzimlerinin dinlenmesi için vücuda zaman tanınması gerektiğini belirtti. Bu nedenle, Ramazan sonrasında en az 15 dakika süren iki öğünlük beslenme düzeninin benimsenmesi gerektiğini ifade etti.

Kemalpaşa'da kontrolden çıkan cip devrildi, sürücü Y.A. hayatını kaybetti Kemalpaşa'da kontrolden çıkan cip devrildi, sürücü Y.A. hayatını kaybetti

Kan Şekerine Dikkat Edin

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Bayramda kahvaltı öğünün önemine de değinen İEÜ Medical Point Hastanesi Fonksiyonel Tıp Ünitesi bölümü Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Yeşilyaprak, “Bayramda yapılan en büyük yanlışlardan biri de ‘Gün içinde başta tatlı olmak üzere birçok şey tüketeceğim’ düşüncesiyle kahvaltı yapmamak. Bu çok büyük bir hata. Kahvaltıyı atlayıp bolca tatlı tüketirsek kan şekeri dalgalanmalarına sebep olabilir. Bu da daha fazla tatlı yemek eğilimi de artacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan