Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Uluslararası Turan Film Festivali hakkında bilgiler verdi. Festival kapsamında uluslararası film yarışması, söyleşiler, fotoğraf sergileri, gösterim seçkisi, resim sergisi, konserler ve dans gösterisi gibi birçok etkinlik düzenlenecek. 77 ülkeden bin 55 film başvurusu yapıldı. Türkiye'den 158 film başvurusu yaparken, diğer ülkelerden de katılımlar oldu. Festivalde dereceye giren eserlerin yanı sıra 13 özel kategoride de ödüller verilecek. Festivalin açılış töreni ve kısa film seçkisi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde gerçekleştirilecek. Ödül töreni ise Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde saat 19.00'da yapılacak. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından "Uluslararası Turan Film Festivali" ismi ile patent altına alınan festival, "Kızılelma" teması ile düzenlenecek.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Festival kapsamında Türk dünyası sinemasının örnekleri izleyicilerle buluşacak. Yarışma ve gösterim bölümlerinin yanı sıra atölye çalışmaları, panel ve söyleşiler gibi etkinliklerle sinemaseverler, yapımcılar, yönetmenler ve sanatçılar bir araya gelecek, deneyimlerini paylaşacak.

İzmir'de sanayi atıkları sanat eserine dönüştü: Öğrencilerin vizyonu hayran bıraktı... İzmir'de sanayi atıkları sanat eserine dönüştü: Öğrencilerin vizyonu hayran bıraktı...

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan