Bahar dizisinin 'Evren'i Buğra Gülsoy’un oğlunu görenler şaşırdı! Herkes 'Annesinin kopyası' diyor Bahar dizisinin 'Evren'i Buğra Gülsoy’un oğlunu görenler şaşırdı! Herkes 'Annesinin kopyası' diyor

Beyin cerrahisi alanında uzmanlaşmış olan Op. Dr. Tuğberk Özdemir’in tasarladığı beyin tümörlerine karşı etkili cihaz, tıp dünyasında büyük ilgi çekmektedir. Op. Dr. Özdemir’in ultrason dalgalarını kullanarak beyin tümörlerini hedef alıp yok etme üzerine yaptığı araştırma ve geliştirdiği teknoloji, tedavi sürecinde umut verici sonuçlar elde etti. Ayrıca, Özdemir'in "Yüksek Yoğunluklu Ultrasonun Beyin Tümörleri Üzerindeki Etkileri" konulu çalışması, prestijli bir dergi olan European Review for Medical and Pharmacological Sciences’ta yayımlandı. 

Ameliyatsız  Tümör Hücrelerini Yok Ediyor

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Op. Dr. Özdemir, araştırmasıyla ilgili “Bu araştırma; ultrason dalgalarının özel bir açı ve dalga boyuyla MR cihazı altında uygulandığında, 1 mm hata payıyla tümör hücrelerini yok edebildiğini ortaya koydu. Beyin tümörü olan hastadan ameliyatla alınan bir tümöre, laboratuvar ortamında geliştirdiğimiz bu cihazla ultrason dalgalarını uyguladık. Sonrasında yaptığımız moleküler incelemelerde tümörün yok olduğu gördük” dedi.

Ameliyatı Riskli veya İmkansız Olan Hastalar Büyük Bir Gelişme

Medicana International İzmir Hastanesi Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tuğberk Özdemir'in, ultrason dalgalarını kullanarak beyin tümörlerini hedef almanın ve yok etmenin mümkün olabileceğini gösteren araştırma kapsamında geliştirdiği cihaz, şu anda Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinde (FDA) onay aşamasında bulunuyor. Onay süreci başarıyla tamamlandığında, cihazın klinik kullanımı için gerekli çalışmalar başlatılarak, beyin tümörü tedavisinde kısa sürede hastaların yararına sunulması sağlanacak. Beyin tümörlerinin ameliyat gerektirmeden tedavi edilebilmesini sağlayacak olan bu yöntem, tıp dünyasında heyecan oluşturdu. Op. Dr. Özdemir, bu yöntemin avantajlarıyla ilgili, “Ultrason dalgaları ile tümör hücrelerini seçici bir şekilde hedef almak ve yok etmek, tedavi sürecini önemli ölçüde basitleştirebilir. Bu yaklaşım, özellikle ameliyatı riskli veya imkansız olan hastalar için umut vaat ediyor” dedi.

'Atatürk Bana Işık Oluyor'

Beyin pili olarak bilinen derin beyin sitümilasyonu tedavisi üzerine de başarılı çalışmalar yürüten Op. Dr. Tuğberk Özdemir, araştırmanın yayınlanmasının ardından olumlu tepkiler aldığını belirterek şunları söyledi: “Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz’ diyerek bizlere olan güvenini ifade etmiş. Atatürk'ün bizlere olan güveni, her birimizin üzerinde taşıması gereken bir mirastır. Bu miras, hekimlik mesleğine olan sevgimi daha da derinleştiren, bilimsel araştırmalara ve klinik uygulamalara olan tutkumu artıran bir ışık oldu.”

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan