İzmir'de 78 yaşındaki Nurettin Açıl, kalbi durmadan yapılan bypass ile sağlığına kavuştu İzmir'de 78 yaşındaki Nurettin Açıl, kalbi durmadan yapılan bypass ile sağlığına kavuştu

Endokrinolog Prof. Dr. Mehtap Çakır, tiroid nodüllerinin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu belirlemek için seçilmiş nodüllere biyopsi yapılması gerektiğini vurguluyor. Nodülden biyopsi alınmasının kötü huylu bir nodülün yayılmasına neden olmadığının altını çizen Prof. Dr. Çakır, "Aksine, tüm kötü huylu tümörlerde olduğu gibi, biyopsi erken teşhis için hayati önem taşır. Bu şekilde iyi huylu-kötü huylu ayrım yapıldıktan sonra çıkan sonuca göre yaklaşım belirlenir" diyor.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Acıbadem Kent Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehtap Çakır, Azerbaycan Endokrinologlar Cemiyeti’nin davetlisi olarak gittiği Bakü’de, 25 Mayıs Dünya Tiroid Günü’nde “Tiroid Nodülüne Yaklaşım” konusunda sunum yaptı. 24-26 Mayıs 2024 1. Azerbaycan Ulusal Endokrinoloji Kongresi kapsamında gerçekleşen konferansta Prof. Dr. Çakır, tiroid hastalıklarının bütün dünyada endokrinolojide en yaygın görülen problemlerden biri olduğuna dikkat çekti.

Son Avrupa Tiroid Birliği kılavuzunda, tiroid nodüllerinin erişkinlerde yüzde 60 oranında bulunduğunun rapor edildiğini kaydeden Prof. Dr. Çakır, konferansında şu noktalara dikkat çekti:

“Tiroid nodüllerinin kötü huylu olması, etraf dokulara bası yapması, tiroid hormon fazlalılığına yol açması veya ciddi estetik sorun/kaygı oluşturması durumunda tedavisi gerekir. Bunun dışındaki durumlarda düzenli ultrasonografik takiplerinin yapılması yeterli olacaktır. Nodülün yukarıda bahsi geçen durumlara sebep olup olmadığını ayırt etmek üzere hastanın bir endokrinoloji uzmanı tarafından görülmesi gerekir. Nodül ultrasonografi ile değerlendirildikten sonra uluslararası ve ülkemizce de benimsenmiş olan kriterlere göre, eğer gerekiyorsa, iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığını ayırt etmek için nodülden biyopsi yapılır. Nodülden biyopsi yapılması kötü huylu olan bir nodülün yayılmasına sebep olmaz. Aksine tüm kötü huylu tümörlerde olduğu gibi, erken teşhiste elzemdir. Bu şekilde iyi-kötü huylu ayrımı yapıldıktan sonra çıkan sonuca göre yaklaşım belirlenir. Tiroid nodülleri gibi, tiroid hormon eksikliği, tiroid hormon fazlalığı yaşayan hastalarımıza da tiroid ultrasonografilerini yapıyor ve takibe alıyoruz. Bazen hiçbir hekimin takibinde olmadan kendisi yıllardır ilacını kullanan hastalarımız oluyor. Bu hastalarımıza güncel bilgilerin ışığında tedavi edilmeleri için bir endokrinoloji uzmanına başvurmalarını öneriyorum.”

Editör: Erdoğan Kan