İzmir'in Konak ilçesinde bulunan ve 1928 yılında inşa edilen tarihi Kardiçalı Han, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle 2023 yılında boşaltılmıştı. Hanın boşaltılması ve hırsızların hedefi olması nedeniyle zemin katındaki dükkan girişlerine tuğla örülmüştü.

Buca'da tribün lideri Evren Yiğit ile AK Parti Meclis Üyesi Kemal Altın arasında silahlı kavga: 1 ölü, 2 yaralı Buca'da tribün lideri Evren Yiğit ile AK Parti Meclis Üyesi Kemal Altın arasında silahlı kavga: 1 ölü, 2 yaralı

Yaklaşık 40 hissedara sahip olan han, 35 milyon dolar yani güncel kur ile 1 milyar 130 milyon TL'den satışa çıkarıldı. Hanın satışı ile ilgili detaylı bilgiye şu an için ulaşılamıyor.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Geçmiş dönemlerde kentin ticaret merkezlerinden birisi olan ve aktif olarak kullandığı dönemlerde içerisinde 40’ın üzerinde iş ocağının bulunduğu tarihi han da derin çatlaklar dikkat çekerken, hırsızların hedefi haline gelen hanın duvarlarına tuğlalar örüldü.

Öte yandan, asırlık han ile ilgili yeni bir gelişme de yaşandı. Yaklaşık 40 hissedarın bulunduğu tarihi Kardiçalı Han’ı, 35 milyon dolar yani yaklaşık güncel kur ile 1 milyar 130 milyon TL’den satışa çıkarıldı.

1928'den Beri Yaşayan Bina

Bölgede uzun süredir esnaflık yapan Mücahit Uymak, “Burada esnaf vardı. Deprem nedeniyle burayı boşaltıp esnafı mağdur ettiler. 1 milyar TL büyük bir para” dedi.

Bir diğer esnaf Adnan Altıntaş ise “Bu bina yıllardan beri yaşayan bir bina. Eğer bunu öldürürlerse biz bu vatanın evladı değiliz. Yazık günah” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan