Foça plajları Kurban Bayramı'nda doldu taştı Foça plajları Kurban Bayramı'nda doldu taştı

İzmir Konak'ta bulunan Havra Sokağı, sadece tarihi dokusuyla değil, aynı zamanda canlı ticaretiyle de şehrin önemli cazibe merkezlerinden biridir. Geçmişte Yahudilerin yaşadığı ve sinagogların bulunduğu bu sokak, günümüzde İzmir'in en işlek ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Konak'ta bulunan ve İkiçeşmelik ile Kemeraltı'nı birbirine bağlayan Havra Sokağı'nda, 7 gün boyunca canlılık ve hareketlilik hiç bitmiyor. Onlarca iş yerinin bulunduğu tarihi sokakta; balıkçılar, peynirciler, manavlar, kasaplar, tatlıcılar ve daha bir çok sektörden esnaf yer alıyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren ticaretin kalbinin attığı Havra Sokağı, sadece hafta içi değil hafta sonunda da dolup taşıyor.

"Osmanlı Devleti'nden bu yana burası Havra Sokağı"

Baba mesleği olan tenekecilik işini yaklaşık 60 yıldır Havra Sokağı'nda sürdürdüğünü ifade eden 68 yaşındaki teneke ustası Sakıp Taş, “Osmanlı Devleti'nden bu yana burası Havra Sokağı. 50-60 sene evvel burada muhtelif esnaf vardı. Ekseriyetle benim mesleğim olan tenekecilik mesleği vardı burada. Gelenler; Mezarlıkbaşı, Havra Sokağı diye gezerler. Mahalle olaraktan da Güzelyurt Mahallesi olarak geçiyor. Osmanlı'nın zamanından bu yana burada 9 tane Havra var. Balıkçılar, tavukçular, manavlar her sabah hale gidip taze taze ürünler getirirler buraya. Vatandaşlarımız da ucuz diye gelip buradan alışveriş yaparlar” diye konuştu.

"Burada gördüğünüz iş yerlerinin hepsi evdi, zamanla dükkana döndü"

Babasından kalan tezgahı işleten ve 1980 yılından bu yana tarihi Havra Sokağı'nda esnaflık yapan İzzet Yedikardeş, çocukluğunun sokakta geçtiğini söyledi. Geçmişte zamanla Yahudilerin kaldığı evlerin iş yerlerine döndüğünü ifade eden Yedikardeş, “Çocukluğum burada geçti, 10 yaşından bu yana buradayız. Daha önce manavdım, 15-20 senedir ise balıkçılık yapıyorum. Buranın özelliği Sinagogların burada olması. Eskiden Yahudilerin yerleşim yeri burasıydı. Burada gördüğünüz iş yerlerinin hepsi evdi. Zamanla dükkana döndü bunlar. Çocukluğumdan hatırlıyorum, burada iki tane Yahudi kalıyordu, onlarda öldükten sonra evleri dükkana döndü. Pazar günü de dahil 7 gün açık burası. O yüzden ticaret yoğunluğu var burada” dedi.

“Yıllardır bu sokakta ticaret yoğun şekilde işliyor”

7 yıldır balıkçı esnafı olarak Havra Sokağı'nda dükkan işlettiğini ifade eden Kenan Peker (34) de, “Büyüklerimizden duyduğuma göre burası İzmir genelinde en hızlı sokakmış. Yıllardır bu sokakta ticaret yoğun şekilde işliyor. İnsanlar Foça'dan, Çeşme'den gelip buradan balık alıyor. Foça, Çeşme denildiği zaman buralar balığın en yoğun olduğu yer olarak aklımıza gelir; ama kalite ve daha hesaplı olduğun için insanlar genelde burayı tercih ediyorlar. Canlı bir sokak, biz de burada ekmeğimizi yiyebiliyoruz şuanda” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 60-70 senedir Havra Sokağı'nda alışveriş yaptığını söyleyen 85 yaşındaki Hüseyin Yılmaz ise “15 yaşından beri alışveriş yaparım buradan. Balık almaya buraya gelirim. Bu sokak tarihidir” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan