İzmir'in Buca ilçesinde bulunan ve tarihi bir yapı olan Forbes Köşkü, hırsızlar tarafından talan edilmişti. Bu olay sonrasında köşk, 24 saat boyunca korunmaya alındı. Halen bakımsız ve harabe bir durumda olan Fobes Köşkü'nün restorasyon çalışmaları halen iki bakanlık arasında devir işlemleri nedeniyle gecikiyor.

Foça plajları Kurban Bayramı'nda doldu taştı Foça plajları Kurban Bayramı'nda doldu taştı

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre;  Öte yandan, bakımsız kalan köşkle ilgili ise güvenlik önlemleri artırıldı. Köşkü, 24 saat boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından görevlendirilen güvenliklerin koruduğu öğrenildi. Vatandaşlarında alana girişine ve fotoğraf çekilmesine izin verilmezken, tarihi köşkün merdivenlerine ve bazı bölümlerine şeritler çekildiği gözlemlendi. Alınan bu önlemle birlikte ise hırsızların ve madde bağımlıların köşke gelmesi engellendi.

Köşkte ve 5 Dönümlük Arazide Devir İşlemi

Alınan bilgiye göre, yeniden gündeme gelen köşk ve 5 dönümlük arazi, daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon yapılarak kullanılmak üzere 49 yıl süreyle kiralanmıştı. Bakanlığın hazırladığı restorasyon projesi sonuçsuz kalırken, köşk ve 5 dönümlük arazi kirası dolmadan yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) devredildi.

Çarpıcı ve görkemli yapısıyla dikkat çeken, görüntüsüyle üzen köşkle ilgili ne olacağına ise henüz karar verilmediği öğrenildi.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan