Sivilce, genellikle ciltteki yağ bezlerinin tıkanması sonucu oluşan bir cilt sorunu olarak bilinir.

Ergenlik döneminde hormonal değişikliklerin etkisiyle sıkça görülse de yetişkinlerde de ortaya çıkabilmektedir.

Sivilce oluşumunun başlıca nedenleri arasında genetik yatkınlık, stres, yanlış beslenme alışkanlıkları, hormonal değişiklikler ve cilt tipi yer alır. Stresli dönemlerde veya yağlı yiyeceklerin çok fazla tüketildiği dönemlerde de sivilce sorunu baş gösterebilir.

SİVİLCEYE NE İYİ GELİR?


Sivilceye karşı doğal çözümler arayışında olanlar için evde uygulanabilecek bazı yöntemler bulunur. Bu yöntemler arasında  doğal yağlar, bitkisel maskeler, doğal nemlendiriciler ve cilt temizliği için doğal ürünler yer almaktadır.

Çocuk cerrahından sünnet önerileri: Güvenli ve travmasız bir sünnet için dikkat edilmesi gerekenler Çocuk cerrahından sünnet önerileri: Güvenli ve travmasız bir sünnet için dikkat edilmesi gerekenler

Örneğin, çay ağacı yağı sivilceye karşı etkili bir doğal çözüm olabilir. Aynı zamanda kil maskeleri de ciltteki yağın dengelenmesine yardımcı olarak sivilce oluşumunu da engelleyebilmektedir.

Uzun süredir geçmeyen sivilce problemleri için uzman bir doktora gitmeniz en doğrusu olacaktır.

Beslenme alışkanlıklarının sivilce oluşumunda etkili olduğu bilinmektedir. Fast food ve aşırı şeker tüketimi gibi yanlış beslenme alışkanlıklarının sivilceyi tetiklediği uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. 

Editör: Sadık Şimşek