İzmir başta olmak üzere çok sayıda ilde kayıt dışı işçi çalışan işletmelere inceleme başlatıldı. SGK tam 81 ilde incelemelere hız verdi. Sigortasız işçi çalıştıranların artık başı yanacak.

81 ildeki incelemelerle ilgili ayrıntılar merak edilirken (SGK) Amasya İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel, İhlas Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu. 

İHA Amasya muhabirinin haberine göre; Çalışanlara ve işverenlere seslenen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Amasya İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel, “Huzurlu bir toplum, güçlü bir Türkiye için kayıt dışı çalışmayın, çalıştırmayın” dedi.


Kayıt dışı istihdamın devletin vergi ve gelir kaybına yol açarken daha da önemlisi kişilerin sosyal korumadan ve güvenceden uzak yaşamasına neden olduğunu belirten Nurcan Yurt Şenel, kayıt dışı çalışma alışkanlığının azalmasının kuşkusuz onu doğuran sebeplerin ortadan kaldırılmasıyla mümkün olacağını söyledi.

Hülya Koçyiğit'in damadı Ender Alkoçlar'ın şirketi de iflas eden şirketler arasına katıldı Hülya Koçyiğit'in damadı Ender Alkoçlar'ın şirketi de iflas eden şirketler arasına katıldı


Sosyal güvenlik sisteminin vatandaşlara hayatları boyunca sağlık hizmeti vermeyi, asgari bir gelir düzeyi sağlamayı ve kişileri mesleki, fizyolojik ve sosyo-ekonomik nitelikteki risklere karşı korumayı ve bu risklerden doğan zararları gidermeyi amaçladığına değinen il müdürü Şenel, “Çalışmaya başlayan herkes kanunen mutlaka sosyal güvenlik sistemine dâhil olmak zorundadır. Çalışanlar kanunen bu hakkın yerine getirilip getirilmediğini işverenden isteme ve yerine getirilmediği takdirde yasal yollara başvurma haklarına sahiptir. İşverenler açısından da gerek kendisini gerekse yanında çalıştırdığı kişileri sosyal güvenlik kurumuna bildirmek zorundadır” diye konuştu.


Çalışanların çalışmalarının işverenler tarafından bildirilip bildirilmediğini veya hangi kazanç seviyesinden bildirildiğini kısa sürede öğrenebileceği birçok yolun bulunduğuna işaret eden Şenel, “Çalışanlar sigortasız çalıştırıldıklarını ya da ücretlerinin veya çalışma sürelerinin eksik bildirildiğini düşündüklerinde, ihbar ve şikayetlerini Sosyal Güvenlik Kurumuna şu yollarla iletebilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi “ALO 170” i 7 gün 24 saat arayabilir. En yakın sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine şikâyetleri iletebilir, sigortalı çalıştırılıp çalıştırılmadığı ve hangi kazanç seviyesinden bildirildiği kısa sürede öğrenilebilir. Her türlü istek, şikâyet, ihbar, görüş ve önerilerini Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden de yapabilir” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Editör: Sadık Şimşek