Seferihisar Belediyesi, Doğanbey-Payamlı Gündüz Bakım Evi ve Oyun Sokağını hizmete açarak ilçedeki çocukların ve annelerin yüzünü güldürdü. Bu merkez, annelerin çocuklarını güvenle emanet edebileceği bir yer olmanın yanı sıra çocukları eğlendirecek ve eğitecek bir ortam sunuyor. Merkezde bulunan çocuk oyun grubu ve masal evi ile 4-5 yaş arası çocuklara ve tuvalet eğitimini almış 3 yaşındaki çocuklara eğitim verilebilecek. Ayrıca, sezonluk olarak otel ve restoran gibi işletmelerde çalışan annelerin 6 yaşındaki çocuklarına da eğitim imkanı sunacak olan merkez, gün içerisinde pazara, hastaneye giden veya işi olan anneler için belli saatlerde çocuklarına bakabilecekleri bir yer olarak hizmet verecek. Merkez ayrıca çocuklarını bekleyen aileler için de aktiviteler sunacak; resim, satranç, spor gibi etkinlikler yapabilecekleri bir ortam ve kafeterya da vakit geçirebilecekleri bir alan sağlayacak. Seferihisar Belediyesi'nin bu hizmeti ilçedeki aileler tarafından büyük ilgi gördü.

'Fırsat Eşitliğini Sağlamak Belediyelere Düşüyor'

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Güçlü bir toplumun güçlü bireyler yetiştirerek mümkün olacağını belirten Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, bunun için sosyal belediyecilik anlayışıyla çalıştıklarını vurguladı. 

Başkan Yetişkin, “Eğer bir anne çocuğunu bırakacak yeri olmadığı için çalışamıyorsa o kadından güçlü olmasını bekleyemeyiz. Eğer bir çocuk ekonomik zorluklardan kaynaklı kreşe gidemiyorsa, o çocuğun diğer çocuklar kadar başarılı olmasını bekleyemeyiz. İşte bu yüzden fırsat eşitliğini sağlamak da sosyal belediyecilik anlayışına sahip belediyelere düşüyor. Biz Seferihisar Belediyesi olarak tüm çalışmalarımızı bu anlayış ile sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

'Fahiş Fiyatlardan Bu İmkana Erişemeyen Herkes İçin Kurtarıcı Olacak'

Selçuk'ta 'Latin Dansları Gecesi' Ata Meydanı'nı renklendirdi Selçuk'ta 'Latin Dansları Gecesi' Ata Meydanı'nı renklendirdi

Artan fiyatların hem aileleri zora soktuğunu hem de çocukların eğitim ve sosyal alanlara erişim gibi konularda fırsat eşitliğini ortadan kaldırdığını belirten Yetişkin, “Doğanbey-Payamlı Gündüz Bakım Evi, çalışan anneler için bir kurtarıcı olacak. Yalnızca çalışan anneler için değil, çocuğunun sosyalleşmesini ve iyi bir eğitim almasını isteyen; fakat fahiş fiyatlardan kaynaklı bu imkana erişemeyen herkes için bir kurtarıcı olacak. Aynı zamanda Türkiye’ye örnek olacak projemiz, çocuk oyun sokağının ilk örneğini de bugün burada açıyoruz. Burası, sokaklar güvenli olmadığı için evlerde akıllı telefonlara ve tabletlere mahkum bırakılan çocuklarımızın gelip başka çocuklar ile özgürce oynayabileceği bir sokak olacak. İlk örneğini Doğanbey-Payamlı’da hayata geçirdik. Bundan sonra da Seferihisar’ın bir çok mahallesinde Çocuk Oyun Sokakları yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan