Bahar dizisindeki o gelinlik kimin çıktı? Demet Evgar yine herkesi şaşırtmayı başardı Bahar dizisindeki o gelinlik kimin çıktı? Demet Evgar yine herkesi şaşırtmayı başardı

Son yıllarda, diz eklemlerindeki sıvı kaybı, kireçlenme ve kıkırdak dokusunun bozulması gibi sorunlar ilerlediğinde ve diğer tedavilere yanıt alınamadığında, protez önerilmektedir. Bu durumda, robotik teknikle uygulanan diz protezi ameliyatlarının hastanın hareket etmesini kolaylaştırdığı biliniyor. Medicana International İzmir Hastanesi Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Devrim Akseki, konu hakkında yaptığı açıklamada, 'İyi yapılmış bir diz protezi ile kişinin kendi ihtiyaçlarını karşılayabileceğini ve hatta yürüyüş, jogging gibi ufak birtakım sporları da yapabileceğini' dedi.

İşi Cerrah Yapıyor Ama Robot Klavuz Oluyor

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre;  Dünyada giderek yaygınlaşan robotik protez cerrahisi tekniğinin, klasik diz protez ameliyatından farkının robotun cerraha kılavuzluk etmesi olduğunu söyleyen Akseki, sözlerine şunları ekledi: “Robottaki sensörler ve kameralar yardımıyla, dizdeki eğrilik ve hareket kısıtlılığı insan gözünün algılayamayacağı bir hassasiyetle hesaplanıyor ve kemik kesisi buna göre yapılıyor. Böylece protezin dize tam olarak oturması sağlanıyor. Deneme protezleri ile dizin son durumu, kontrol edilip gerçek protez yerleştiriliyor. Burada işi yine cerrah yapıyor ama robotun milimetrik hesaplamalarına göre yönlendiriliyor.”

Robotik Cerrahi İle Hızlı İyileşme Olanağı 

Prof. Dr. Devrim Akseki, robotik cerrahiyi savunan bilimsel çalışmalarla ilgili şöyle konuştu: “Araştırmalar, robot ile yapılan protez cerrahilerinde protezin yerleşme mekaniğinin çok daha kesin bir yöntemle yapıldığını savunuyor, başarılı sonuçlar verdiğini gösteriyor. Bizim de deneyimlerimiz ve gözlemlerimiz de bu yönde. Robot sayesinde neyi ne kadar kestiğimizi çok iyi biliyoruz. Bu çalışmaların sonuçlarına göre robotik cerrahide uygulanan protezlerde, hastalar daha erken hareket etmeye başlıyor ve daha az ağrı yaşayabiliyor. Protezin neden olduğu yabancı cisim hissi az oluyor, böylece hasta kısa sürede sosyal hayatına dönebiliyor.”

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan