Prof. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Merkezi, 5. yaşını kutlarken, Selçuk'ta kültür, sanat ve eğitimin parlayan yıldızı olmaya devam ediyor. Klasik bir kütüphanenin ve kurs merkezinin çok ötesinde olan merkez, her yaştan Selçuklu vatandaşına öğrenme, eğlenme ve deneyim kazanma imkanı sunuyor.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Klasik kütüphane ve kurs merkezi anlayışının ötesinde merkezde her yaştan Selçuklu vatandaş birbirinden farklı içerikli kurslara katılarak öğreniyor, eğleniyor ve deneyim kazanıyor. Geçtiğimiz 5 yılda 3 binden fazla kursiyer merkezin bünyesinde gerçekleşen kurslara katılım gösterdi. Enstrüman kursları, dil kursları, ritim kurslarının yanı sıra öğrencilere neredeyse günün her saatinde ders çalışma, ücretsiz Wi-Fi’den yararlanma ve kitap okuma imkânı sunan merkezde ışıklar hiç sönmüyor. Prof. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Merkezi’nde çocuklar keman, piyano, çello çalmayı öğrenirken kökleriyle buluşmak isteyenler dil kurslarına, yeni hobi edinmek isteyenler Kat-ı Sanatı kursuna katılıyor. Engelsiz bireyler, ritim kursu ile engelleri aşıyor. Her yaştan kitapsever okumanın tadını çıkartırken bir yandan öğrenciler sessiz ve güvenli bir ortamda ders çalışabiliyor. Birçok kültür ve sanat kursuna ev sahipliği yapan merkezde düzenlenen Arnavutça, İtalyanca ve Yunanca eğitimleri büyük ilgi görüyor. Kökleriyle buluşmak isteyenler yabancı dil kurslarında keyifli zaman geçirip öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.

Kültür ve sanata ilgilisi olan, öğrenmeye ve kendini geliştirmeye hevesli vatandaşları merkezde ağırlamaktan çok memnun olduklarını dile getiren Prof. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Merkezi sorumlusu Vedat Yolcu, "Sabah 08.30’dan, gece 00.00’a kadar merkezimizde öğrencilerimize ders çalışma imkânı sağlıyoruz. Merkezimizde ayrıca çeşitli kurslarla da ücretsiz olarak hizmet vermekteyiz. Bu kurslar genelde enstrüman ağırlıklı olup keman, gitar, çello, piyano, ukulele, ritim, bendir, orf, erbane, darbuka, bando, yan flüt, bateri ile öğrencilerimizi müzikle buluşturuyoruz. Aynı zamanda vatandaşlarımızı istihdama dahil etmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Belediyesi iş birliği ile Meslek Edindirme Kursları düzenliyoruz. Bu kapsamda İngilizce kursları, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği, Pastacılık Kursları ve Barista Kursları gerçekleştirdik. Workshop şeklinde kısa süreli düzenlediğimiz bu kursları ileriki dönemlerde talep yoğunluğu sebebiyle uzun süreli olarak düzenlemeyi hedefliyoruz. Kültüre ve sanata ilgili, kendini geliştirmeye hevesli olan herkesi merkezimizde ağırladığımız için çok mutluyuz" dedi.

"Kurslar Daha da Genişletilecek"

Erkan Yaşta Evliliğe Dikkat Çeken Film: 'Canavarlar Gerçek Midir?' Erkan Yaşta Evliliğe Dikkat Çeken Film: 'Canavarlar Gerçek Midir?'

Beş yılda Prof. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Merkezinde binlerce kursiyerin katılımıyla kültür ve sanat alanında büyük bir hareket başlatıldığını belirten Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, kurs programlarının farklı yaş gruplarından ve ilgi alanlardan halkı bir araya getirerek kültürel zenginliği ve sanatsal değerleri güçlendirdiğini vurguladı. Filiz Başkan, "Bir bina yapmak kadar önemli olan o binaya ruh vermek ve yaşatmaktır. Biz beş yılda binlerce kursiyerimizle bir kültür sanat ordusu oluşturduk" dedi. Kurslarda emeği geçen eğitmenlere ve kursiyerlere teşekkür ettiğini belirten Filiz Başkan, bu tür eğitimlerin ve kursların daha da genişletilerek devam edeceğini müjdeledi.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Haber Merkezi