Tır şoförlüğü, genellikle erkeklerin tercih ettiği bir meslek olsa da son zamanlarda kadınlar arasında da ilgi görmeye başladı. 35 yaşındaki Leyla Elaldı da bu mesleği tercih eden kadınlardan sadece birisi. Daha önce tekstil sektöründe çalışan ve kendi işini kurmuş olan Elaldı, pandemi döneminde işlerin kötü gitmesiyle birlikte tır şoförlüğüne yöneldi. Babası Neşat Elaldı'nın izinden giderek bu kararı alan Elaldı, cinsiyet ayrımı yapmadan her işin üstesinden gelebileceğine inandığını belirterek, bu süreçte en büyük destekçisi ise yıllardır şoförlük yapan babası olduğunu dile getirdi. 

'İşim Benim Tutukum'

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre;  İzmirli lojistik firmasında 8 aydır şoförlük yapan ve yolların tozunu atan genç kadın, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde kendi başarı hikayesini yazdı. Yurt içinde ve yurt dışında gece-gündüz uzun yol şoförlüğü yapan “Yolların Sultanı” Leyla, 40 yıllık şoförlere ise adeta taş çıkartıyor. Manevraları ustaca alan ve direksiyona oldukça hakim olan Elaldı, bu hikayesiyle ise “erkek mesleği” olarak bilinen tır şoförlüğünü kadınlarında yapılabileceğini göstermiş oldu.

Bahar dizisindeki o gelinlik kimin çıktı? Demet Evgar yine herkesi şaşırtmayı başardı Bahar dizisindeki o gelinlik kimin çıktı? Demet Evgar yine herkesi şaşırtmayı başardı

“İşim benim için tutku” diyen Elaldı, yolda kendisini görenlerin şaşırdığını, bir kadın olarak zaman zaman zorluklar yaşasa da artık zorlanmadığını söyledi.

'Trafik Polisleri Çok Şaşırıyor'

Leyla Elaldı, “Şaşıran çok oluyor. En basit örneği ise trafik polislerimiz; ‘Bu kadar yıldır trafik polisiyim, kadın şoföre hiç denk gelmedim. Kolay mı? Zor mu?' diye muhabbetimiz oluyor. Ben zorlanmıyorum. Aksine bu işte kendimi bulduğumu düşünüyorum; çünkü tek başıma olmak inanılmaz keyif veriyor bana. ‘Yapıyorsun, helal olsun. Erkek şoförler böyle yanaşamıyor, böyle park edemiyor. Güzel yanaştın' gibi yorumlar alıyorum. 3 günlük dünya, olumsuz tarafına takılmak istemiyorum” dedi.

8 aydır şoförlük yaptığını ifade ederek mesleğe başlayış hikayesini anlatan Leyla Elaldı, “8 aydır şoförlük yapıyorum. Evraklarımı tamamladığımda direkt işe başladım. Başladıktan sonra 5 ay Türkiye içinde, 5 aydan sonra da yurt dışına vizem alındı ve yurt dışına seferlerim oldu. Öğretmenim babam. Baktım kafama göre düzgün bir iş bulamadım. ‘Baba ben de mi tır şoförü olsam?' dediğimde, ‘tabi ki kızım, yurt dışında zaten bu mesleği yapan kadın arkadaşlarımız var. Eğer gerçekten yapmak istersen yaparsın' dedi. O şekilde başladım ve yola çıktım. Babam öğretmesi gereken püf noktaları öğretti. Birlikte üç sefere çıktık. İlk zamanlar geri manevramda biraz sıkıntı oldu; ama sonrasında aştım” diye konuştu.

'Zorluklar Var Ama Türk Kadını Güçlüdür'

Yeni yerler görmenin, yeni insanlarla tanışmanın kendisi için keyif verdiğini dile getiren Leyla Elaldı, “Her şeyden önce tırınızda tek başınasınız. Zorlukları var, yok değil; ama şuanda sıfır araçlara biniyoruz ve bu araçların bakımları ve onarımları yapıldığı için firma tarafından, bir aksaklık meydana gelmiyor. Eski araba olsa evet, bu tarz sıkıntılar yaşanabilir. Eski araçlarda sıkıntı var. Bundan dolayı da yaşadığım sıkıntılar oldu; aracım bozuldu, bazı olumsuzluklar yaşadım. Şuan bu aracımda bu sıkıntıları yaşamıyorum" ifadelerine yer verdi.

Türk kadınlarının mücadeleci yönüne vurgu yapan ve çağrıda bulunan Leyla Elaldı, son olarak şöyle devam etti: “Türk kadınımız; mücadeleci, gerçekten güçlü kadınlar. Kesinlikle ve kesinlikle 'bir kere yaptım olmadı' demesinler. Sonuna kadar yapsınlar, başarsınlar, denesinler. Başarısız olduktan sonra kabul etsinler. ‘Ben bunda başarılı olamadım' desinler. Mücadeleden vazgeçmesinler.”

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan