Ege'nin verimli topraklarına sahip Türkiye'de yaşanan kuraklık sonrasında, vatandaşlar yağmur duası yapmak için bir araya geldi. Ödemiş ilçesinde bulunan ve 322 yıldır ibadete açık olan Bıçakçızade Ulu Cami'de yaklaşık bin litre salep dağıtılarak, dualar edildi. Bu geleneksel uygulama, kuraklıkla mücadele etmek için umut ve dayanışma içinde olan insanların bir araya gelmesini sağladı.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Tahılın yanı sıra yem bitkisi, sebze ve meyve üretiminin yoğun olduğu İzmir’in Ödemiş ilçesinde Ulu Cami’de bir araya gelen çiftçiler yağmur duası yaptı. Kurak bir sezon yaşadıklarını ve yağmur beklediklerini belirten çiftçiler, “Yaşanan kuraklık için kimi küresel iklim krizi, kimi farklı sebepler sayıyor. Biz her şeyin Allah’tan geldiğine inanıyor ve yaşanan kuraklığın da ancak Allah’ın rahmeti ile sona ereceğine inanıyoruz. Büyüklerimizden gördüğümüz ve din kitaplarından öğrendiğimiz şekliyle yağmur duası yaptık. İnşallah Allah rahmetini gönderir” diye konuştu.

Yağmur duasına katılan vatandaşlara bin litre salep de dağıtıldı.

Karabağlar'da husumet nedeniyle trajik cinayet: 3 çocuk babası Hayrullah Baş hayatını kaybetti Karabağlar'da husumet nedeniyle trajik cinayet: 3 çocuk babası Hayrullah Baş hayatını kaybetti

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan