Nazım Hikmet'in ölümünün 61. yıl dönümü Selçuk'ta Bedreddin Oratoryosu ile anıldı. Etkinlik, İstasyon Meydanı'nda gerçekleşti ve Geniş Merdiven Orkestrası tarafından Bedreddin Oratoryosu sahnelendi. Oratoryo, Nazım Hikmet'in ölümsüz eseri Şeyh Bedreddin Destanı'ndan uyarlandı. Eserler, 2009 ile 2023 yılları arasında Murat Mengirkaon ve Barış Yıldırım tarafından bestelendi. Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, etkinlikte yaptığı konuşmada Geniş Merdiven Orkestrası'na teşekkürlerini iletti.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Şeyh Bedreddin’in yol arkadaşlarından Börklüce Mustafa’nın 1400’te Ayasuluk’ta idam edilmesi sebebiyle Efes Selçuk için ayrı bir önem taşıyan Bedreddin Oratoryosu, Nazım Hikmet’in ölümsüz eserlerinden Şeyh Bedreddin Destanı’ndan uyarlanarak sahnelendi.

Oratoryo’da yer alan eserlerin 15’i bütünüyle bu oratoryo için 2009 ile 2023 yılları arasında Murat Mengirkaon ve Barış Yıldırım tarafından vokaller ve koro ile gitarlar, vurmalılar, bağlama, lavta, keman gibi çalgılardan oluşan orkestra için bestelendi.

Etkinliğin sonunda sahneye çıkarak sanatçılara teşekkür eden Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “Biz bu etkinliğin çağrısını şöyle yaptık; 'Mutlu bir Yusufçuk Ayasuluk Tepesi'nin yanı başında, müritlerinin göğe yükseldiği su kemerlerinin orada, İstasyon Meydanında doğacak yıllar sonra Nazım Hikmet’in anmasında onun dizeleriyle doğacak' dedik. O Yusufçuk Geniş Merdiven Orkestrası sayesinde doğdu. Sağ avucumuzun içine kondu. Biz de onu solumuzla birleştirdik. Geniş Merdiven Orkestrası’na çok teşekkür ediyorum” dedi.

Aliağa'da otluk alanda yangın Aliağa'da otluk alanda yangın

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan