İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in göreve başladığı dönemde yüzde 12 seviyesinde olan, 287 milyon Euro’luk yatırımla inşa edilen Narlıdere Metrosu, Fahrettin Altay ile Narlıdere’yi birbirine bağlamak amacıyla 24 Şubat’ta törenle hizmete açıldı. Mevcut hattın devamı olan Narlıdere Metrosu, Evka-3’ten başlayıp Fahrettin Altay'da son bulurken, Kaymakamlık İstasyonu da hizmet vermeye başladı. Metro, ilk etapta 15 dakikalık seferlerle hizmet verse de ilerleyen dönemde bu sürenin kısalacağı ifade edildi. 

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Evka-3'ten başlayıp Fahrettin Altay'da sona eren mevcut hattın devamı olan hat üzerinde sırasıyla; Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Narlıdere, Şehitlik ve Kaymakamlık istasyonları yer alıyor.

Söz konusu Narlıdere Metrosunun hizmete girmesiyle, İzmir’in kuzeyindeki Bornova ile güneyindeki Narlıdere arasında toplam 27 kilometrelik kesintisiz raylı ulaşım hizmeti sağlanıyor. Bir uçtan biniş yapan yolcu, diğer uca 45 dakikada ulaşıyor. İki uç arasında karayolu uzunluğu ise yaklaşık 47 kilometreyi buluyor.

İzmir'de taksi ücretlerine zam geliyor: Ne zaman, ne kadar? İzmir'de taksi ücretlerine zam geliyor: Ne zaman, ne kadar?

Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu, İzmirlilere 15 Nisan tarihine kadar ücretsiz hizmet verecek.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan