Sakız Adası, Yunanistan'ın popüler turizm merkezlerinden biri olarak her yıl yüzbinlerce turisti ağırlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde adanın ev sahipliği yaptığı Mostra Karnavalı, tüm dünyadan turistlerin ilgisini çekmeyi başardı. Adanın tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtan bu karnaval, çeşitli müzikler eşliğinde renkli görüntülere sahne olurken, İzmir'den katılan dev kuklalar dikkat çekti.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Tarihte ilk kez Türkler karnaval kortejinde yer aldı
48’incisi gerçekleştirilen karnavala ilk kez özel davet üzerine bir Türk organizasyon şirketi, Anatolia Organizasyon da dev kuklaları ile renk kattı. Adanın kırmızı taşlı evleri ile ün yapmış Thymiana köyünde düzenlenen Mostra Karnavalı'nın tarihi, korsanların Ege’de kol gezdiği Ortaçağ'a dayanıyor. Adaya saldıran korsanları yenen Thymiana halkı, bu zaferi her yıl coşkuyla kutluyor. Her türden kostümün ve maskenin kullanıldığı, halk oyunlarının ve özel gösterilerin sergilendiği, yerel lezzetlerin ikram edildiği karnavalda, İzmirli etkinlik firması Anatolia Organizasyon’un neşeli dev kuklaları binlerce turistin yoğun ilgisi ve sevgi gösterisiyle karşılaştı.

Karnaval için Sakız Adası’nın Thymiana köyüne gelen ve sayıları iki bine yaklaşan Türklerin coşkusu da festival kortejine damga vuran gösterişli kuklaları taşıyanların Türk olduğunu öğrenince katlanarak arttı. Yunan ulusal medyasında haber olarak geniş yer bulan karnavalın geçit töreni esnasında sahneden sık sık Türklere “Hoş Geldiniz” anonsları yapıldı. Karnaval boyunca Sakızlıların 4 metrelik kuklalar ile Türk ekibe gösterdiği sıcak ilgi ve misafirperverlik, iki ülke arasında kültür köprüsü ile kurulan dostluğu perçinledi.

Ada halkının aylar öncesinden hazırlanmaya başladığı karnaval için Turizm Müdürlüğü, Belediye ve Kültür İşleri yetkililerinin temasa geçtiği Anatolia Organizasyon firması sahibi İsmail Gündüz, Dev Kukla Korteji ile ülke sınırlarını aşarak bir ilki gerçekleştirmekten gurur duyduğunu belirtti. Ekip olarak karnavalın gözdesi olmanın mutluluk verici olduğunu ekleyen Gündüz, Türk ve Yunan halklarının tarihten gelen yakınlığının yanı sıra resmi ilişkilerdeki ısınma ve Türklere kapı vizesi uygulanması gibi olumlu adımların atılması ile iki ülke arasındaki iş birliklerini artıracaklarını dile getirdi.

İzmir'de gençlere ücretsiz sanat keyfi: Genç Bilet kampanyası başladı İzmir'de gençlere ücretsiz sanat keyfi: Genç Bilet kampanyası başladı

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan