Menemen Belediyesi, seçimlerin ardından 375 belediye personelini işten çıkardı. İşsiz kalan çalışanlar, belediye binası önünde nöbet tutarken, bugün geniş katılımlı bir basın açıklaması yaptılar.

Belediye-İş Sendikası Şube Başkan Yardımcısı Erdal Kutlu, açıklamasında, "Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan, 2021'de başkan vekili olarak göreve geldiğinde mevcut kadronun 1200 kişi olduğunu söylemişti. Ancak seçimler öncesi 3000 kişi daha işe alındı. Ardından yüzlerce emekçi işten çıkarıldı. Başkan Pehlivan'ın 'işçi dostu' olduğunu iddia etmesine rağmen, gerçek yüzü seçimlerden sonra ortaya çıktı" dedi.

İzmir'de FETÖ mensuplarıyla şifreli konuşan çok sayıda şüpheli gözaltına alındı İzmir'de FETÖ mensuplarıyla şifreli konuşan çok sayıda şüpheli gözaltına alındı

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Menemen Belediyesi, seçimlerin ardından 375 belediye personelini işten çıkardı. İşsiz kalan çalışanlar bir süredir belediye binası önünde nöbet tutarken, bugün geniş katılımlı basın açıklaması yaptılar. Belediye-İş Sendikası Şube Başkan Yardımcısı Erdal Kutlu yaptığı açıklamada, “Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan, 2021 yılında başkan vekili olarak göreve geldiğinde mevcut kadro olan 1200 kişinin çok fazla olduğunu söylemişti. Başkan vekili olarak 'işçi fazla' diyen Aydın Pehlivan, 31 Mart seçimleri öncesi yeniden seçilebilmek için insanların umutlarıyla, hayalleriyle oynayarak 3000 kişiyi işe aldı. Ardından yüzlerce emekçiyi işinden, aşından etti. Her zaman 'işçi dostu' olduğunu iddia eden, 'işçi için canımı veririm' diyen, 'emekçinin alnının teri kurumadan maaşını yatırırım' diyen Başkan Aydın Pehlivan’ın gerçek yüzü seçimlerin ardından ortaya çıktı” dedi.

Bayrama 15 gün kala İş Kanunu’nun 17. Maddesi gösterilek hukuksuz bir şekilde tazminatsız olarak çalışanların işten çıkarıldığına dikkat çeken Kutlu, “Seçimlerden hemen sonra, önce maaşlarda gecikme yaşandı, ardından vadesi gelen ikramiyelerimizin üçüncüsü ödenmedi. İşçiler arasına hayatlarının hiç bir bölümünde emeğin içinde yer almamış olanlar tarafından nifak tohumları ekildi. Derhal bu yanlıştan dönün” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan