Ege'de umuda yolculuk son bulmuyor. İzmir'in Çeşme, Menderes, Dikili ve Karaburun açıklarında Yunanistan'a geçmek isteyen onlarca düzensiz göçmen, Sahil Günvelik Komutanlığı ekiplerince karaya çıkarıldı. 

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, 28 Aralık günü Menderes ve Çeşme ilçesi açıklarında hareketli lastik bot olduğunu tespit ederek bölgeye gitti. Yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmak istediği belirlenen lastik botlar içerisindeki toplam 78 düzensiz göçmen yakalandı.

Ekipler, aynı gün Karaburun, Dikili ve Çeşme ilçesi açıklarında çerisinde düzensiz göçmenlerin olduğu lastik botun motor arızası nedeniyle sürüklendiği ve yardım talebinde bulunulduğu bilgisinin alınması ve hareketli lastik botların tespiti üzerine harekete geçti. Motor arızası bulunan lastik bot ile Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen lastik botlar içerisindeki toplam 121 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik unsurları tarafından kurtarıldı.

Karaya çıkartılan göçmenler, sağlık kontrolleri ve işlemlerin ardından İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezine sevk edildi.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan