İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi'nde gerçekleştirilen başarılı bir kolon kanseri ameliyatı hakkında bilgi veren Doç. Dr. Tayfun Yoldaş, hastanın durumu ve ameliyat süreci hakkında detaylı paylaştı.

Da Vinci robotik cerrahi ile yapılan ameliyat sonrasında sağlığına kavuştuğunu belirtti. Robotik cerrahi teknolojisinin rektum kanseri ve kolon kanseri ameliyatlarında da kullanıldığını vurguladı. 

'Hastalarda Daha Az Travma Oluyor'

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Robotik cerrahi teknolojisinin hastaya olan avantajlarına da vurgu yapan Yoldaş, “Robotik cerrahi, yeni ve güncel bir yöntem. Hastanemizde de çeşitli branşlarda kullanıyoruz. Robotik cerrahinin avantajlarını duyup gelen hastalarımız var. Gerekli şartların sağlanması durumunda biz de hastalarımıza anlatıyoruz ve ortak bir karar neticesinde robotik cerrahiyle ameliyat yapıyoruz. Robotik cerrahi denilince insanlarda ‘Acaba ameliyatı robot mu yapıyor?’ gibi bir soru olabilir; ancak bu doğru değil. Ameliyatı yine cerrah yapıyor. Robot yalnızca aracı. Robot sayesinde daha küçük deliklerden karına girip daha küçük alanlarda daha küçük kollarla çalışıyoruz. Hastalarda daha az travmaya neden oluyor ve hastalar daha hızlı bir şekilde iyileşebiliyorlar. Biz de uygun hastalarda robotik cerrahiyi kullanıyoruz” dedi.

İzmir'de parkların zeminleri yenileniyor: Çocuklar güvenle oynuyor, yetişkinler rahat spor yapıyor İzmir'de parkların zeminleri yenileniyor: Çocuklar güvenle oynuyor, yetişkinler rahat spor yapıyor

Kanser hastalığının kendisine sürpriz olduğunu söyleyen Aydoğan Aksu da, ameliyatın ardından sağlığına kısa sürede kavuştuğunu belirtti. Aksu, “Teşhis konulduktan sonra kısa sürede ameliyat edildim ve sağlığıma tekrar kavuştum. Şuan kendimi iyi hissediyorum. Robotik cerrahi ile daha çabuk taburcu olacağım. Birkaç delik açılıyor hepsi bu kadar” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan