Salman Boynueğri, 63 yaşında bir KOAH hastası olarak yıllardır nefes darlığı çekiyordu. Ancak İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Medical Point Hastanesi'nde gerçekleştirilen ameliyat sayesinde artık rahatça nefes alabiliyor. 

Ameliyatı gerçekleştiren Göğüs Cerrahisi Prof. Dr. Hakkı Ulutaş ve ekibine minnettarlığını dile getireren Boyuneğri, ''Nefes alıp veremiyordum, Bir arkadaşımızın vasıtasıyla, Hakkı Ulutaş ile tanıştım. Hakkı hocam, ameliyat olmamı söyledi. Ona ve ekibine güvenerek kabul ettim. Şimdi çok iyiyim. Nefes darlığım geçti, yeniden nefes almaya başladım. Çok mutluyum'' dedi.

Gözleriniz sağlığınızın penceresi olabilir! Gözlerinizdeki değişikliklere dikkat edin... Gözleriniz sağlığınızın penceresi olabilir! Gözlerinizdeki değişikliklere dikkat edin...

Akciğer Büzülerek Sağlam Akciğer Ortaya Çıkarılıyor

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; İEÜ Medical Point Hastanesi Göğüs Cerrahisi Prof. Dr. Hakkı Ulutaş da, “KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), şikayetiyle gelen hastamız Salman beyi ‘Bronkoskopi’ yöntemi ile ameliyat yaptık. Bronkoskopi, burundan ya da ağızdan girilerek solunum yollarından görüntülenme işlemidir. Biz de, bunu genel aneztezi ile yapıyoruz. Esnek ışıklı kameralı yöntemlerle, ‘amfizemli’ dediğimiz ölü olan akciğeri kısımlarına ters sarman yerleştirerek, akciğeri büzüyoruz ve sağlam akciğerin ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Böylece nefes darlığı şikayetinin azalmasını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Hastalık İlerledikçe İlaçlar Yetmiyor

Bu hastalığın iyileşebilmesi için sigara kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Hakkı Ulutaş, “KOAH hastalığı, ilerleyen bir hastalıktır. İlerledikçe hastalara ilaçlar yetmeyecek ve oksijene bağımlı hale gelecekler. Bizim buradaki amacımız o aşamaya gelmeden önce hastalığın ilerleyişini durdurmak ve hastanın yaşam performansının artmasını sağlamak. Hasta sigara kullanıyorsa, mutlaka sigara kullanımını sonlandırması gerekir” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan