İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen İzkitapfest-İzmir Kitap Fuarı, bu yıl Kültürpark'ta açık alanda gerçekleşiyor ve okuyuculara festival havası estiriyor. Yazarlarla buluşma fırsatı yakalayan İzmirli kitapseverler, her yaştan katılımcıyla eğlenceli dakikalar geçiriyor. 

İZFAŞ ve SNS Fuarcılık iş birliği ile beşinci gününde "Çocuk Edebiyatı" temasıyla devam eden fuar, 10.00-21.00 saatleri arasında ziyaretçilere kapılarını açıyor. 300'e yakın yayınevi, 50'ye yakın sahaf, kurum ve sivil toplum kuruluşunun standının yanı sıra imza günü, söyleşi ve çeşitli etkinliklere katılma imkânı sunuyor. 

'Açık Hava İzmir'i, İzmirliler de Açık Havayı Kucaklar'

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; İzmirli okur ve yazarlar, uzun zamandır bekledikleri açık alanda kitap fuarına kavuştuklarını dile getirdi. Yazar Aydın Şimşek, İzmir’in bir sokak kenti olduğunu ve bu yüzden de Kültürpark’taki Kitap Fuarı’nın çok doğru bir karar olduğunu ifade etti. Yazar Şimşek, “İnsanlar kapalı mekanları sevmez İzmir’de. Açık hava her zaman İzmir’i kucaklar, İzmirliler de açık havayı kucaklar. Bu yüzden de beklediğimden ve beklediğimizden çok yoğun bir fuar geçiriyoruz. Hem konuklar, izleyiciler ve okurlar hem de yayıncılar ve yazarlar son derece memnun. Bu fuar son 3-4 yıldır Gaziemir Fuar İzmir’de yapılıyordu ama İzmir Kitap Fuarı yaklaşık 20 yıldır Kültürpark ile özdeşleşmiştir. Dolayısıyla bu yeniden bir başlangıç sayılabilir” dedi.

TÜİK’in son verilerine göre okur oranının yüzde 14 seviyesinde olduğunu belirten Aydın Şimşek, “Ülke her yönüyle çölleşmeye devam ediyor. Bu fuarlar ise kültürü besliyor. Okurlar yazarlarla doğrudan iletişim kurabiliyor, satışlar da bu fuarlarda artıyor” ifadelerini kullandı.

'Okuyucularımızı Fuara Bekliyoruz'

İzBB Yayınları Yayın Koordinatörü Hicran Özdamar Yalçınkaya ise “Kentli Kültürpark’ta olan kitap fuarını çok özlemiş. Yayınlarımızla diğer yayıncı arkadaşlarımızla birlikte çok büyük bir ilgiyle karşılaştık. Çok mutluyuz. 29 Nisan’a kadar bütün okuyucularımızı fuara bekliyoruz. Kitap Fuarı bittikten sonra da okuyucularımız yayınlarımıza sanal marketlerin yanı sıra www.izbbyayinlari.com adresinden ulaşabilir” ifadelerini kullandı.

'Eski Günler Geri Getirdi'

Son 3-4 senedir İzmir Kitap Fuarı’nın Gaziemir Fuar İzmir’de düzenlendiğini söyleyen 22 yaşındaki Gülce Hasar, “Çocukluğumdan beri Kitap Fuarı’na gidiyorum, özellikle Kültürpark’ın havası Kitap Fuarı’nın eski günlerini geri getirmiş. Açık alanda olması da benim için çok güzel bir deneyim oldu. Aradığım eserleri de buluyorum. Kapı girişinde açıklayıcı bir bilgilendirme var, o bilgilendirme de işimi oldukça kolaylaştırdı” dedi.

Karabağlar'da husumet nedeniyle trajik cinayet: 3 çocuk babası Hayrullah Baş hayatını kaybetti Karabağlar'da husumet nedeniyle trajik cinayet: 3 çocuk babası Hayrullah Baş hayatını kaybetti

İstediği kitap serisine ulaşmak için İzmir Kitap Fuarı’nı tercih ettiğini söyleyen 8 yaşındaki Defne Büyükdoğaç “Benim ilgimi karikatür ve masal kitapları çekiyor. Burayı çok beğendim. Daha önce kitap fuarına katıldım ve bugün de çok eğlenceli geçiyor” diye konuştu.

'Eski Kitap Fuarlarını Özlemişiz, Güzel Geldi'

2 yaşındaki kızı Kumsal ile Kültürpark’ta kurulan Kitap Fuarı’na katılan Tuğba Kocabıyık, “Çocuk kitapları için geldim. Bu sene fuar ayrı bir coşkuyla geçiyor. Seçenek çok fazla; yeterli seviyede ihtiyaçlarımızı karşıladık” şeklinde konuştu.

“Çocuk Edebiyatı” temalı Kitap Fuarı’na yazdığı 3 kitap ile katılan Atıl Gedik, “Eski fuarları çok özlemişiz. Kültürpark bize çok güzel geldi. Gayet güzel bir katılım var. Amacımız çocukların gelişmesi. Bunun için de bol bol kitap okumaları gerek” dedi.

İZKİTAP, Sonbaharda Fuar İzmir'de

Girişlerin ücretsiz olduğu İZKİTAP Fest, 28 Nisan 2024 tarihine kadar 10.00-21.00 saatleri arasında kitapseverleri ağırlamaya devam edecek.

İZKİTAP, sonbaharda ise 26 Ekim-3 Kasım 2024 tarihleri arasında Fuar İzmir’de düzenlenecek ve yine yayınevleri ve edebiyat dünyasının birbirinden değerli isimlerini kitapseverlerle buluşturacak.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan