1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İzmir'in Konak ilçesi Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleşen kutlamalara yoğun katılım oldu. Siyasi parti temsilcileri, işçiler, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin katılım gösterdiği kutlamanın ardından Moğollar konser verdi. Öte yandan Aliağa ilçesinde de benzer sahneler yaşandı.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Tüm yurtta kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, İzmir'de de Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen törenle gerçekleşti. Kent merkezinde bir araya gelen siyasi parti temsilcileri, işçiler, sendikalar ve sivil toplum örgütleri; Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Alsancak Limanı, Basmane Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı olmak üzere 4 koldan Gündoğdu Meydanı'na yürüdü.

'Eşitlik ve Adalet İçin Mücadelemizi Sürdürmeye Devam Edeceğiz'

Vatandaşlar alana polis ekipleri tarafından yapılan üst aramasından geçtikten sonra girdi. Oluşturulan miting alanında 1 Mayıs’a dair mesajlar veren Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, “1 Mayıs emeğin, alın terinin, barışın, demokrasinin ve güvenli bir gelecek için dayanışmanın günüdür. 2024 1 Mayıs’ ın da Anayasa’mızda tanımlanan demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinin işler hale gelmesi için; eşitlik, demokrasi ve adalet için mücadelemizi inatla, ısrarla ve kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Gelecek, işçi sınıfının ve tüm emekçilerin ellerinde yükselecektir” ifadelerine yer verdi.

Karabağlar'da Park Yeri Kavgası: 3 Yaralı Karabağlar'da Park Yeri Kavgası: 3 Yaralı

Aliaga1 Mayis

Aliağa Kutlamanın Adresi Demokrasi Meydanı Oldu

İzmir'in Aliağa ilçesinde, 1 Mayıs İşçi Bayramı büyük bir coşkuyla kutlandı. Aliağa 1 Mayıs tertip komitesinin düzenlediği kutlamalarda, işçiler sabahın erken saatlerinde Aliağa Petrol-İş Sendikası binası önünde toplandı. Oluşturulan kortej, İstiklal Caddesi boyunca Demokrasi Meydanı'na kadar coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Aliağa Demokrasi Meydanı'nda saygı duruşu ve istiklal marşının ardından ilk konuşmayı Aliağa Petrol İş Şube Başkanı Hasan Toptan yaptı. Toptan, "İnsanca bir yaşam ve güzel bir gelecek isteyenler, eşitlikten ve adaletten yana olanlar; 1 Mayıs İşçi Bayramı, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun" diyerek, tüm emekçilere seslendi.

'Emekli Aylıkları Sefalet Düzeyinde'

Toptan, sermayenin çıkarları doğrultusunda uygulanan politikaların işçi sınıfının temel haklarını tehdit ettiğine dikkat çekti. "Emekli aylıkları sefalet düzeyinde, enflasyon nedeniyle alım gücümüz azalıyor" diyerek, adaletsiz vergi sistemi ve iş cinayetleri gibi ciddi sorunlara işaret etti.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan