İzmir, Türkiye'nin en büyük 3.kenti. İzmir'in birçok ünlü ilçesi ve mahallesi var elbette. Ancak en ünlüsü Şirince köyü. Hayran bırakan doğası ve konaklarıyla Şirince köyü hergün yüzlerce kişiyi ağırlıyor.

İzmir'in Şirince köyü üstelik sadece Türkiye'de değil dünyada da yakından takip ediliyor.

KIYAMET KÖYÜ OLARAK HABERLERE ÇIKMIŞTI

Şirince köyü kıyamet köyü olarak uluslararası haber ajansları tarafından haberleştirilmiş ve uzun süre gündemde kalmıştı. NTV tarafından yayımlanan bir haberde uzun süre Şirince köyünün dünya gündeminde yer aldığına dikkat çekilmişti. 

PEKİ ŞİRİNCE KÖYÜNE NASIL GİDİLİR? ŞİRİNCE KÖYÜNDE NELER YAPILIR?

Onedio.com sitesindeki bilgilere göre;  Şirince, İzmir ilinin Selçuk ilçesinde yer alıyor. Rakımı 330 metre olan Şirince'nin 2012'deki nüfusu 530 kişiydi.

Şirince, İzmir il merkezine 83 kilometre mesafede. Selçuk'a ise 8 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Şirince'ye İzmir Adnan Menderes Havalimanından ve otogardan çevre yolu aracılığı ile ulaşmak mümkün. Aynı zamanda toplu taşıma araçları ile de Şirince'ye ulaşabilirsiniz.

Şirince'nin konum bilgilerine ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Adres: Şirince, Şirince Mahallesi, 35920 Selçuk/İzmir

PEKİ ŞİRİNCE'DE NE YAPILIR?

Şirince'yi ziyaret edenler eşsiz doğasına hayran kalıyorlar. Şirince'nin yollarında doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Sabah erken saatlerinde Şirince'yi ziyaret ederseniz buradaki tarihi mekanlardan birinde kahvaltı yapabilirsiniz. Şirince'nin köy kahvaltısı çok ünlüdür.

İşte adım adım Şirince'de yapacağınız şeyler

Şirince'nin tarihi sokaklarında yürüyün.

Köy pazarını gezin.

Tarihi Rum evlerini inceleyin.

Hodri Meydan Kulesi'nden köy manzarasını seyredin.

Ev yapımı ürünler satın alın.

Tarihi konak ve taş evlerde konaklayın.

Kumda kahve ile enerjinizi toplayın.

EN İYİ TURİZM KÖYÜ ŞİRİNCE

Öte yandan İhlas Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre; Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından başlatılan En İyi Turizm Köyü 2023 Yılı girişimi çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Selçuk Belediyesi’nin yerel paydaşlarla ortak hazırladığı dosya ile yapılan başvuru sonucu Şirince, 60 ülkeden 260’ın üzerinde köy arasından “En İyi Turizm Köyü” ağına seçildi.

Kaynaklar: Onedio.com, NTV.com.tr, İzmirolay.com.tr, İha.com.tr

Editör: Sadık Şimşek