Son dönemde tarihi asansör nedeniyle Karataş mahallesi İzmir'in en popüler mahallesi haline geldi. Peki Karatay mahallesi neden bu kadar özel ve güzel? 

İzmir'e gelen her ziyaretçinin mutlaka uğradığı Karataş mahallesi, şehrin en gözde ve popüler bölgelerinden biri olarak öne çıkıyor. Tarihi dokusu, canlı sokakları ve zengin kültürel mirasıyla dikkat çeken bu mahalle, İzmir'in en iyi mahalleleri arasında yer alıyor.
 

Buca'da 49 yıllık firari motosiklet çalarken yakalandı Buca'da 49 yıllık firari motosiklet çalarken yakalandı

Karataş, hem yerli halkın hem de turistlerin ilgisini çeken birçok etkinliğe ev sahipliği yapmasıyla da biliniyor. Sahil şeridinde yer alan kafeleri, restoranları ve butik mağazalarıyla hem gündüz hem de gece hayatının renkli bir şekilde yaşandığı bir bölge olan Karataş, İzmir'in sosyal yaşamına önemli bir katkı sağlıyor.
-122

Ayrıca, tarihi yapıları ve dar sokaklarıyla da dikkat çeken Karataş mahallesi, ziyaretçilerine nostaljik bir atmosfer sunuyor. Ege'nin sıcakkanlı insanlarıyla iç içe geçen bu mahalle, kendine özgü atmosferiyle herkesi kendine hayran bırakıyor.
 

TARİHİ ASANSÖR BİNLERCE KİŞİYİ AĞIRLIYOR

Karataş Mahallesi'nin en önemli simgelerinden biri olan tarihi asansör, mahallenin sembolü haline gelmiştir.   1907 yılında inşa edilen bu asansör, mahalle sakinlerinin ve ziyaretçilerin kolaylıkla üst kısımlara ulaşmalarını sağlamak amacıyla yapılmıştır. Günümüzde ise bu tarihi asansör, binlerce kişiyi her gün ağırlayarak bölgenin önemli bir turistik cazibe merkezi haline gelmiştir.

Tarihi Asansör Ücretli mi?

Dilerseniz restoranında bir şeyler yiyip içerken çarpıcı körfez manzarasının ve eşsiz kent panoramasının keyfini çıkartabilirsiniz. Asansörle yukarı çıkmanın, bu harika manzaranın keyfini çıkartmanın ücretsiz olduğunu belirtelim. Tarihi Asansör, haftanın 7 günü 08.00-24.00 saatleri arasında kullanılabiliyor.

Dario Moreno Sokağı

Adını, Yahudi asıllı Türk gitarist, piyanist ve sinema oyuncusu, en çok da İzmir aşığı Dario Moreno’dan almıştır. Konak Mithatpaşa Caddesi üzerinde, eski Rum evlerinin havasının solunduğu sokakta, Moreno’nun evi de bulunmaktadır.

Derleme: İzmirolay.com.tr

Editör: Sadık Şimşek