İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Körfez temizliği sırasında Pasaport İskelesi yakınlarında yaralı bir caretta caretta cinsi deniz kaplumbağasını kurtardı. Kafatasında kırıklar bulunan 35 kilogram ağırlığındaki dişi kaplumbağa, ilk müdahalenin ardından tedavi edilmek üzere Doğal Yaşam Parkı'na nakledildi. Veteriner hekimler, kaplumbağanın parazit hastalığı veya gemi pervanelerinden zarar görmüş olma ihtimalini değerlendiriyor.

“Onları Korumamız Gerekiyor”

İzmir itfaiyesi yılan yakalama eğitimi aldı: Güvenli müdahale için bilinç artıyor İzmir itfaiyesi yılan yakalama eğitimi aldı: Güvenli müdahale için bilinç artıyor

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Deniz Koruma Şube Müdürlüğü’nde görevli Deniz Canlılarından Sorumlu Veteriner Hekim Sinan Okçuoğlu, “Yaptığımız ön muayenede müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir travma tespit ettik. Tedaviye aldık. Kuvvetli bir canlı olduğu için iyileşmesini umut ediyoruz” dedi. Caretta carettaların kıyıya vurmasının birçok nedeni olduğuna dikkat çeken Sinan Okçuoğlu, “Bu hayvanların kıyıya vurma nedenleri ya parazit hastalıklar ya da gemilerin pervanelerinden zarar görmeleri. Küresel iklim değişikliği, denizlerin kirlenmesi, sahillerin işgal edilmesi gibi durumlar da yaşamlarını etkiliyor. Onları korumamız gerekiyor” diye konuştu.

Doğal Yaşam Parkı’na Nakledildi

Küçük Hayvan Polikliniği’nde ilk müdahalesi yapılan deniz kaplumbağası İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’na götürüldü. Buradaki veteriner hekimler travmaya yönelik tedavi sürecine başladı. Deniz kaplumbağası, tedavisinin ardından Doğa Koruma Milli Parklar İzmir İl Müdürlüğü tarafından Muğla Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne (DEKAMER) nakledilecek.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan