İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık, Organize ve Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri, 27 Şubat tarihinde gerçekleştirdikleri çalışmalar kapsamında kentte suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, vergi kaçakçılığı, tefecilik ve dolandırıcılık gibi yollarla haksız kazanç elde eden suç örgütleri ile yasa dışı silah temini sağlayan suç gruplarına ve kaçak tütün ve tütün mamullerinin imalatı, ticareti ve sevkiyatını gerçekleştiren suç gruplarına yönelik operasyonlar düzenledi. Bu kapsamda 27 Aralık tarihinde ekipler tarafından gerçekleştirilen 3 ayrı operasyon ile ilgili detaylı çalışmalar yürüttü. 

Dirikanlar Suç Örgütü Çökertildi

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ödemiş ilçesinde faaliyet gösteren Dirikanlar suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen çalışmalarda, 4 şüpheli ile birlikte 2 tabanca ve örgütsel doküman ele geçirdi. Aynı operasyon kapsamında Balçova, Seferihisar ve Karabağlar ilçelerinde suç örgütlerine silah temin eden şahıslara yönelik yapılan çalışmada ise, 19 tabanca, 5 av tüfeği, 127 fişek, 49 kartuş, 4 bıçak ve 1 kılıç ele geçirilirken 4 şüpheli daha gözaltına alındı.

'Kafes-49' Operasyonunda 23 Şüpheli Yakalandı 

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından ise, Türkiye geneli gerçekleştirilen Kafes-49 operasyonu kapsamında, İzmir ilinde tefecilik, vergi kaçakçılığı, dolandırıcılık suçları ile haksız kazanç elde ederek devleti zarara uğrattığı ve vatandaşları mağdur ettiği tespit edilen şahıslara yönelik çalışma gerçekleştirildi. Operasyonda, 23 şüpheli yakalanırken çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.

Tütün Kaçakçılarına Geçit Yok

İzmir Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ise, ilde kaçak tütün ve tütün mamullerinin imalat, ticaret ve sevkiyatını yapan şüphelilere yönelik eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda 12 şüpheli yakalanırken, 1 tabanca, 59 fişek, 3 milyon 858 bin 200 boş makaron, 247 bin 540 doldurulmuş makaron, 4 bin 300 sahte bandrol, 2 bin 797 kilogram kıyılmış tütün, 63 elektronik sigara cihazı ve likidi ile 7 imalat malzemesi ele geçirildi.

KOM birimleri tarafından yapılan ortak çalışmalarda ise; 22 tabanca, 186 fişek, 3 milyon 858 bin 200 boş makaron, 247 bin 540 içi doldurulmuş makaron, 4 bin 300 sahte bandrol, 2 bin 797 kilogram kıyılmış tütün, 63 elektronik sigara cihazı ve likidi, 7 adet imalat malzemesi, 49 adet kartuş, 4 bıçak, 1 kılıç ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan