İzmir'in Urla ve Foça ilçeleri açıklarında Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından iki ayrı operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda toplam 186 göçmen yakalandı.

Selçuk'ta Salça Zamanı Başladı Selçuk'ta Salça Zamanı Başladı

İlk operasyonda, Urla ve Foça açıklarında lastik bot içerisinde bir grup göçmen olduğu tespit edildi. Ekipler tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 32'si çocuk 160 göçmen ve 1 göçmen kaçakçısı yakalandı.

İkinci operasyonda ise, Foça açıklarında motor arızası nedeniyle sürüklenen ve içerisinde 18'i çocuk 26 göçmenin bulunduğu lastik bot kurtarıldı.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, 13 Mayıs günü Urla ve Foça ilçesi açıklarında lastik bot içerisinde bir grup düzensiz göçmen olduğunun tespit edilmesi üzerine çalışmalar yürüttü. Ekipler tarafından dört ayrı noktada gerçekleştirilen çalışmada, yasa dışı yolarla yurt dışına çıkmak isteyen 32'si çocuk 160 düzensiz göçmen ile 1 göçmen kaçakçısı yakalandı.

Ekipler aynı gün yine Foça ilçesi açıklarında içerisinde düzensiz göçmenlerin olduğu lastik botun motor arızası nedeniyle sürüklendiği ve yardım talebinde bulunulduğu bilgisinin alınması üzerine harekete geçti. Lastik bot içerisindeki 18'i çocuk 26 göçmen, görevlendirilen Sahil Güvenlik botu tarafından kurtarıldı.

Karaya çıkartılan göçmenler, sağlık kontrolleri ve işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne sevk edildi.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan