İzmir, deniz ürünleri ve balık çeşitliliği açısından zengin bir mutfağa sahiptir. Özellikle mayıs ayı, deniz canlıları ve balıklar açısından oldukça zengin bir çeşitlilik sunmaktadır. İzmir mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan balıkların başında gümüş, izmarit, mercan, mersin, mezgit, levrek ve kaya balığı gelmektedir.
 

Gıda güvenliğinde gizli tehlike: 2 milyardan fazla insan gizli açlıkla mücadele ediyor Gıda güvenliğinde gizli tehlike: 2 milyardan fazla insan gizli açlıkla mücadele ediyor

Mayıs ayında taze ve lezzetli balıkların sofralarda yerini almasıyla birlikte, barbun, istakoz, tekir, dil balığı, pavurya, kılıç, kırlangıç, karides ve iskorpit gibi deniz ürünleri de lezzetli bir şekilde tüketilmektedir. 

İzmir mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan bu balık çeşitleri, hem sağlıklı beslenme hem de damak zevki açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Mayıs ayında taze ve bol çeşitli balıkların sofralarda yer alması, İzmirlilerin sofralarını renklendirmekte ve lezzetli bir deneyim sunmaktadır.
 

Editör: Sadık Şimşek