İzmir'de bina yaş ortalamasının 25 yıl ve üzeri olduğu göz önüne alındığında, kentsel dönüşümün önemi uzmanlar tarafından ısrarla vurgulanıyor. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu da bu görüşe katılıyor ve binaların yenilenmesinin hayati önem taşıdığını belirtiyor. Özellikle Bayraklı, Gürçeşme, Kadifekale ve Çiğli gibi bölgelerde eski binaların yoğunlaştığını ve bu durumun risk oluşturduğunu dile getiriyor.

'Müteahhitler eskiden yarış yapıyorlardı'

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Kentsel dönüşümde bir takım değişikliklerin yapılması gerektiğini aktaran Mesut Güleroğlu, inşaat maliyetlerinin arttığını, bu durumun vatandaşla müteahhitleri karşı karşıya getirdiğini söyleyerek, "İnşaat maliyetleri gün gün artıyor. Bunlar da otomatikman vatandaşa, mal sahiplerine yansıyor. Kimisi dairesini ödeyemeden, içine giremeden dairesini satmak zorunda kalıyor. Böylece kentsel dönüşümde ciddi sıkıntılar ortaya çıkıyor. Burada hükümetimizin bu eksikleri, bu yapılması gerekenleri iyi analiz edip sıkıntıları çözebilecek, problemleri aşabilecek yeni bir düzenlemeyle vatandaşın ve müteahhidin önünü açmaları gerektiği kanaatindeyim. Müteahhitler de kentsel dönüşüme girmek istemiyor. Eskiden yarış yapıyorlardı, 'o binayı ben alayım', 'orayı ben alayım' diye. Bu ani yükselmeler, özellikle dolar endeksli olarak inşaat maliyeti hesaplandığında çok ciddi sıkıntılar oluyor" ifadelerini kullandı.

Başkan Güleroğlu, kentsel dönüşüm düzenlemelerinin pafta bazında yapılması gerektiğini kaydederek, şöyle konuştu:

"Kentsel dönüşümler yerinde dönüşüm değil, pafta bazında, adalar bazında yapılmalı ki o bölgenin demografik yapısını farklı bir boyuta getirmeli. Yollar, parklar, bahçeler, yeşil alanlar daha farklı kalmalı. Yüksek kata izin verilmeli. Tabii ki bu da deprem yönetmeliğinin uygun şartlarında olan yerlere göre bakmak gerekiyor."

Şevval Sam'ın 'sınıf farkı' açıklaması herkesin tepkisine yol açtı Şevval Sam'ın 'sınıf farkı' açıklaması herkesin tepkisine yol açtı

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay
 

Editör: Haber Merkezi