İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Medical Point Hastanesi’nde düzenlenen 'Hayatı Bırakma' konulu söyleşiye, meme kanseriyle mücadele eden Hürriyet Gazetesi yazarı Fulya Soybaş'ın moderatörlüğünde katılan konuklar, kanserle mücadelelerini ve başarı hikayelerini paylaştılar. 

Yüksek atlama Türkiye eski rekortmeni ve master milli atlet avukat Aycan Kurtcan, kolon kanserini yendikten sonra Türkiye ve Avrupa şampiyonalarında madalyalar kazanmayı başardı. 

Ayrıca prostat kanserini yenerek kendi yaş grubunda Türkiye rekorunu kıran veteran atlet Murat Sağlam da deneyimlerini paylaştı. 

'Her 8 Kadından 1'i Meme Kanseri'

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Kendi hayat hikayesini anlatarak sözlerine başlayan Fulya Soybaş, “2 buçuk yıl önce meme kanseri tanısı aldım. 30 radyoterapi gördüm. Koltuk altıma atlamıştı. Meme içi boşaltıldı meme protezi takıldı. Hala onun duygusallığı yaşıyorum. Bunu kendime bile itiraf etmek çok zordu. Her 8 kadından biri meme kanseri. Yarın siz de olabilirsiniz. Umutsuzluğa kapılmayın artık kanser eşittir ölüm demek değil” ifadelerini kullandı.

Kanseri Yendi, 7 Türkiye 2 Balkan Rekoru Kırdı

Kolon kanserini yendikten sonra Türkiye ve Avrupa şampiyonalarında madalyalar kazanmayı başaran yüksek atlama Türkiye eski rekortmeni ve master milli atlet avukat Aycan Kurtcan da hastalığı karşısında umutsuzluğa hiç kapılmadığını ifade ederek, “Kolon kanseri teşhisi konulduğunda 3 yarışım vardı. Doktorum, daha büyük bir operasyona hazırlanmam gerektiğini söyledi. Avrupa yarışına kanserli olduğumu öğrendiğimde girdim. O travma ile Avrupa Şampiyonu oldum. Doktoruma madalyamı gösterdim. Çok şaşırdı. Hastalığım devam ederken, 7 Türkiye 2 Balkan rekoru kırdım” şeklinde konuştu.

'Kanserden Korkmayın'

Beş yıldır beklenen umut: 12. donör genç anneye hayatı tekrar verdi Beş yıldır beklenen umut: 12. donör genç anneye hayatı tekrar verdi

Prostat kanserini yenerek kendi yaş grubunda Türkiye rekorunu kırmayı başaran veteran atlet Murat Sağlam da ilk kanser olduğunu duyduğunda dünyasının yıkıldığını ancak hayata tutunduğunu ifade etti. Sağlam, “50 yaşından sonra dağ yürüyüşlerine falan katılmaya başladım. Atletizm ile tanıştım. Bana gel sende yarış dediler. Yarışa katıldım birincilikler elde etmeye başlayınca spor hayatım da başladı. Kan vermeye gitmiştim, bana ürolojiye gitmem gerektiğini söylediler sonrasında prostat kanseri teşhisi konuldu. Dünyam durmuş gibi hissettim, inanmak istemedim. Spora devam ettim, Türkiye şampiyonu oldum. Asla kanser hastalığına yakalanan kişiler de korkmasınlar. Ben spor sayesinde galip geldim. Mutlaka herkesin kontrollerini yaptırmalarını tavsiye ederim” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan