İzmir'de 200 gram ekmeğin fiyatı 10 liraya yükseltilebilir. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği'nin komisyonu tarafından hazırlanan yeni fiyat tarifesi Ticaret Bakanlığı'na sunuldu. Bakanlık onayı gelmesi halinde zamlı fiyatlar kısa süre içinde yürürlüğe girecek.

Zam, Maliyetinin Altında Kalıyor

Foça plajları Kurban Bayramı'nda doldu taştı Foça plajları Kurban Bayramı'nda doldu taştı

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Ekmek için sunulan yeni fiyat tarifesinin asıl sebebinin artan maliyetler olduğuna dikkat çeken İzmir Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Kemal Sırtı, “İzmir’de 220 gram ekmek 9 TL olarak satılmaktadır; ancak işçilik, un fiyatları, elektrik, su, maya, mazot, doğal gaz gibi artan zamlar bizi tekrar ekmek zammı kararı almaya itmiştir. Artan maliyetlerden dolayı almış olduğumuz zam, maliyetin çok çok altında kalmaktadır. Fırıncı meslektaşlarımızın yaşadığı sıkıntılar sadece maliyet artışlarıyla bitmemektedir. Fırınlarda çalışacak yetişmiş elaman bulamamak en büyük sıkıntımızdır. Vatandaşımızın sofralarına ekmek sunmak için canla başla, 7 gün 24 saat ailemizle gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz” diye konuştu.

Bakanlık Onayından Sonra Yeni Fiyat Uygulanacak

Sırtı, şu sözlere yer verdi:

“Bu nedenle elimden gelenin daha fazlasını yapmak boynumun borcudur. Ocak ayında olması gereken fiyatı 17 Mayıs’taki İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Birliği toplantımızda komisyondan geçirmiş bulunmaktayız. Bakanlık onayından sonra yeni fiyatımıza geçmiş olacağız.”

31 Ocak 2024’te ise İzmir’de 220 gram ekmeğin fiyatı 9 lira olmuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan