Elektrik faturalarında önemli bir değişiklik geliyor!  Milliyet'e konuşan yetkililer tarafından yapılan duyuruya göre, yeni bir uygulama hayata geçiriliyor. Bu uygulama, İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin 81 ilinde geçerli olacak.

Emeklilere 5 bin lira yeni ödeme! Hesaplara yatacağı tarih açıklandı Emeklilere 5 bin lira yeni ödeme! Hesaplara yatacağı tarih açıklandı

Elektrik faturalarında yeni bir uygulama hayata geçiyor. Milli Akıllı Sayaç Sistemi sayesinde tüketim, kesinti, aşırı kullanım uyarısı abonelerin ‘telefonuna’ ulaşacak. Aboneler faturalarında ‘komşum ne kadar ödemiş’ karşılaştırması da yapabilecek.
Milliyet gazetesinin Mithat Yurdakul imzalı haberine göre; evlerde elektrik aboneliğiyle ilgili pek çok işlem artık cep telefonundan yapılabilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) hazırladığı taslakla, akıllı elektrik sayaçları aracılığıyla, Milli Akıllı Sayaç Sistemi (MASS) kurulacak ve elektrik dağıtım sistemine bağlı sayaçlar, bu sisteme entegre edilecek.

ABONELER BİLGİLENDİRİLECEK

Elektrik sayacı ve merkezi yazılım arasında sağlanacak çift yönlü iletişimle elektrik tüketim verileri doğrulanacak ve saklanacak. MASS sistemi, modem, merkezi iletişim yazılımı, iletişim protokolü, veri yoğunlaştırıcı ve kullanıcı mobil uygulamasından oluşacak.

Editör: Sadık Şimşek