Nurettin Açıl'ın karaciğer nakli geçmişi, klasik bypass ameliyatının riskli olmasına neden oluyordu. Kalp durdurulup kalp-akciğer pompasına bağlanma işlemi, Açıl'ın karaciğerine zarar verebilirdi. Bu nedenle, Prof. Dr. Koray Aykut ve ekibi, kalbi durdurmadan bypass ameliyatı yapmayı tercih etti. Bu yöntem, Açıl'ın karaciğerinin ve diğer organlarının zarar görmesini önledi.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Nurettin Açıl gibi özellikli hastalar için bypass ameliyatının riskli olduğunu ve bu yüzden kalbin durdurulmadan bypass ameliyatının yapılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Koray Aykut, “Nurettin Açıl, göğüs ağrısı şikayetiyle başvurdu. Yapılan tetkiklerde, koroner arter hastalığı tespit edildi. Nurettin beyin özellikli bir durumu vardı. Karaciğer nakli olmuştu. Kardiyoloji konseyinde hastanın bypass olmasına karar verildi. Bu tür özellikli hastalarda, kalp akciğer pompasının zararlı etkenlerinden korunmak için kalbi durdurmadan ameliyatlar yapılabiliyor. Kendisinin kalbini hiç durdurmadan, bypass ameliyatını planladık” ifadelerini kullandı.

"Kalbi durdurmadan yapılan kalp ameliyatlarında, bir önceki hastalığı alevlenebiliyor"

Özellikli hastalar için klasik kalp ameliyatların bazı riskler barındırabileceğini söyleyen Prof. Dr. Koray Aykut, “Klasik kalp ameliyatlarında, kalp durdurulur ve dolaşım bir kalp akciğer cihazına bırakılır fakat kalp akciğer makinesi ne kadar üstün bir teknoloji olsa da bizim dolaşımımıza yakın değil. Bir takım yan etkileri olabiliyor. Bu tür özellikli hastalarda kalbi durdurmadan yapılan kalp ameliyatlarında, bir önceki hastalığı alevlenebiliyor. Bu tür hastalar için kalbi durdurmadan yapılacak bypass ameliyatlarını tavsiye ediyoruz” dedi.

"Kendimi sağlıklı hisediyorum"

İzmir'de kentsel dönüşüm: Acil bir ihtiyaç mı, yoksa engellerle dolu bir süreç mi? İzmir'de kentsel dönüşüm: Acil bir ihtiyaç mı, yoksa engellerle dolu bir süreç mi?

Kendisini sağlıklı hissettiğini söyleyen Nurettin Açıl da, “Şu an kendimi çok sağlıklı hissediyorum. Karaciğer nakli olduğum için diğer hastalara göre daha riskli bir gruptaydım. Böbreklerimin ve karaciğerimin zarar görmemesi için kalbimi durdurmadan beni ameliyat ettiler. Koray bey ve ekibine çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan