İzmir'de yaşayan 65 yaşını doldurmuş vatandaşlar ücretsiz seyahat hakkından nasıl yararlanabileceğini araştırıyor. İzmirim kart nasıl alınır? 65 yaş ücretsiz kartı İzmir'de nasıl alınıyor? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik. İşte 65 yaş seyahat kararına ilişkin tüm detaylar

65 YAŞ KARTINDAN İZMİR'DE KİMLER YARARLANABİLİYOR?

04/03/2014 tarih ve 28931 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” doğrultusunda 65 yaş ve üzeri kişiler İdaremizden alacakları seyahat kartı ile şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanır.Not: Kart müracaatında bulunabilmeniz için 65 yaşını gün/ay/yıl olarak doldurmuş olmanız gerekmektedir.

ÜCRETSİZ SEYAHAT İÇİN İZMİR'DE BAŞVURU SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

www.izmirimkart.com.tr internet adresi üzerinden ya da 1 adet biyometrik fotoğraf (son altı ay içerisinde çekilmiş) ve Nüfus cüzdanı aslı ile aşağıdaki başvuru bürolarından müracaat yapılır.

 
- Konak Kart Başvuru Merkezi,
- Bostanlı Kart Başvuru Merkezi,
- Fahrettin Altay Kart Başvuru Merkezi,
- Bornova Kart Başvuru Merkezi,
​- Üçyol Kart Başvuru Merkezi.

Yapılan işlemlerde fotoğraflı bir kimlik belgesinin ibrazı zorunludur.


KART TESLİMİ

Şahsen veya internetten ön başvuru yapan başvuru sahiplerine, kart başvuru merkezlerine gitmeleri halinde  kart teslimi 10 dakikada yapılır.

İZMİRİM KART BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

İzmirim kart almak isteyen 65 yaş üzeri vatandaşlar ilk başvuruda herhangi bir ücret ödememektedir. 
Kart Yenileme Bedeli (çalıntı, kayıp ya da yıpranma nedeniyle)  = 75 TL 

Editör: Sadık Şimşek