Pandemi öncesi ve sonrası satışlarla bayram eden galerici esnafı şu sıralarda adeta sinek avlıyor. Esnafın günü birbirine çay ısmarlamakla geçiyor. 

Kurban Bayramı'na az bir süre kala İzmir'de 2. el araç piyasası durgunluğa girdi. İzmir Otokent'te hafta içi olmasına rağmen hareketlilik yok, sanki tatil günü gibi bir hava hakim. Pandemi öncesi ve sonrasında satışlarla bayram eden galerici esnafı şu sıralarda adeta sinek avlıyor.

Yeni baba olan Kıvanç Tatlıtuğ oğlu Kurt Efe’nin yüzünü ilk kez  paylaştı! Yeni baba olan Kıvanç Tatlıtuğ oğlu Kurt Efe’nin yüzünü ilk kez paylaştı!

'Kurban Bayramı'nın Gelmesinin de Bir Anlamı Yok'

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Bomboş kalan araç dolu dükkanlarda ise araçların bakımları yapılıyor, esnafın günü birbirine çay ısmarlamakla geçiyor. İzmir Otokent esnafı, satışların durmasını banka kredi faizlerine bağladı. İzmir Otokent esnafından Seyhat Kaysal, "Krediler yüksek olduğu için sıfır değil, ikinci el bile satamıyoruz. Bugün 1 milyon TL’yi bankaya atan kişi 40-50 bin lira faiz alıyor, gelir arama alır mı? Almaz. Yarın araba satacağımın garantisi var mı? Hayır; ama bankanın faizinin garantisi var. Kurban Bayramı’nın gelmesinin de bir anlamı yok. Artık bu işin yazı da kışı da kalmadı. Fiyatları şu an düşürdük. 3,5 milyonluk arabayı 3 milyon 350 bin liraya düşürdük yine aynı. Bir firma sıfır olan 1 milyon 280 bin liralık aracı 1 milyon 100 bin liraya düşürdü yine arayan yok" dedi.

"Hayret Ettim, Araç Bulamıyorduk"

Araç bakmaya geldiğini ifade eden Osman Daşçı ise görüntüye inanamadığını söyledi. Daşçı, fiyatların kendisine göre yüksek olduğunu ifade ederek, "100 lira kredi çeksen, 200 lira kredi ödeyeceksin. Şu an sadece parası olan alıyor, o da sıfır araca yöneliyor, ikinci el piyasası şuan otokentte durgun. Ne gelen ne de giden var. Şuan ki şartlar çok zor. Şaşkınım; çünkü 8-10 sene önce buraya geldiğimizde araç bulamıyorduk. Benim bütçeme göre baktığım araçlar ise çok yüksek fiyatlı şu anda” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan