Kurban Bayramı'na yaklaşırken İzmir'de kurban pazarları hareketlendi. Doğançay kurban pazarında ise en dikkat çekici hayvan ise 1 ton 50 kiloluk "Baron" isimli dana oldu. Ağrı'dan getirilen ve pazarın en büyüğü olan Baron, 215 bin liraya satılarak rekor fiyata alıcı buldu. 

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Doğançay hayvan pazarında en dikkat çeken hayvan ise ‘Baron' oldu. Ağrıdan getirilen ve pazarın en büyüğü olan 1 tonluk dana 215 bin TL'ye satıldı. Dananın sahibi Engin Peker (32), “Pazarın en pahalı hayvanı bizde. Maalesef ucuza verdik. Bu kendi evimizin buzağısıdır” dedi. Hayvanların daha yüksek fiyata satılması gerektiğini savunan Peker, “Biz kar etmiş gibi gözüküyoruz; ama aslında maliyetine satıyoruz. Son zamanda dışarıdan getirilen etlerden dolayı biz hayvanlardan zarar ediyoruz” diye belirtti.

“Hayvan Fiyatları Normal; Ancak Alan Yok”

Pazara Erzincan'dan gelen hayvan satıcısı Erhan Şahin (43) de, “25 hayvan getirdim. 15 günde 5 hayvan satabildim. Piyasa yok, hayvan satamıyoruz. Hayvan fiyatları normal; ancak alan yok. Düvelerin fiyatı 90 binden başlıyor” açıklamalarında bulundu.

Kurbanlık Alacaklara Uyarı

Foça plajları Kurban Bayramı'nda doldu taştı Foça plajları Kurban Bayramı'nda doldu taştı

Bir diğer hayvan satıcısı İzzet Savaş (56) ise kurban tercih edilirken dikkat edilmesi gereken durumlara dikkat çekti. Savaş, "Düvelerin gebe olmaması gerekiyor. İki yaşını geçip dişi kapak açması lazım. Erkeklerde de aynı durumlar geçerli dişilerde de. Gözü, ayağı, her yerinin sağlam olması lazım. Boynu kırık olsa, ayağı sakat olsa bu kurban olmaz. Toplumumuzda buna dikkat eden çok kişi yok” ifadelerine yer verdi. Geçen seneye göre masrafların arttığına vurgu yapan Savaş, şöyle konuştu:

“Bendeki en pahalı hayvan 150 bin lira, 400 bin liraya yakın. Aslında çok pahalı değil; ama alıcılar pahalı diyor. 270-280 kilodaki hayvanlara 100 bin lira diyoruz; ama bu şartlarda da satamıyoruz.”

Erzurum'dan gelen hayvan satıcısı Okan Güven (36) de, şu ifadeleri kullandı:

“Piyasada canlanma yok. Biz Erzurum'dan kalktık geldik. Şu an bizim hayvanımız elimizde kaldı kalacak. Hayvan memlekette 150 bin liraydı buraya getirince 100 bin liraya kadar düştü. Bende en pahalı hayvan 150 bin lira. 30 tane hayvandan 10 tanesini sattık. Fiyatlar yarı yarıya düştü. Pazarın son gününe doğru fiyatlarda düşüş olmaz.”

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan