Son aylarda davalık olan ve bakımsızlığıyla gündeme gelen İzmir Otogarı'nda nihayet tadilat başladı. Terminal komple boyanarak elden geçiriliyor. Daha önce karşılıklı açıklamalarla gerginleşen İZOTAŞ ve Büyükşehir Belediyesi arasındaki buzlar eridi. Firma, önümüzdeki günlerde Büyükşehir'e "yerinde yenileme" projesi sunacak.

Otogarda Tadilat Hareketliliği

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Davalık olan bu sürecin ardından yeni bir gelişme daha yaşandı. Öncelik hakkı bulunan söz konusu firma, İzmir Otogarında bakım çalışması başlatırken, otogarda şu sıralarda hummalı bir çalışma var. Ana bina komple boyanırken, otogar içerisinde de boya ve tadilat işlemlerinin yapıldığı gözlemlendi.

Otogarın sözleşmesini pandemi nedeniyle aksamaları da sebep göstererek 7 yıl uzatmak isteyen İZOTAŞ, aydınlatma konusunda da bazı çalışmalar yaptı.

Firma ve Belediye Arasında Buzlar Eridi 

Aliağa'da otluk alanda korkutan yangın Aliağa'da otluk alanda korkutan yangın

Öte yandan Tunç Soyer döneminde çıkmaza giren firma ve belediye arasındaki görüşmelerin, Cemil Tugay'ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla olumlu yönde ilerlemeye başladığı da belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin önümüzdeki günlerde otogara bir heyet göndereceği öğrenilirken, firmanın "yerinde yenileme" yapmak istediği öğrenildi.

İZOTAŞ'ın Projesi Hazır

"Yerinde yenileme" önerisiyle büyükşehir heyetinin karşısına çıkacak olan firmanın, bu konuda yeni bir proje çizdirdiği, etap etap otogarı yenilemek istediği ifade edildi. Otogardaki çalışmaları aksatmadan 2.5 yıl içerisinde terminali baştan sona yenilemek isteyen firmanın, bu görüşmelerle yeni bir sayfa açmak istediği de aktarıldı.

Otogar hakkında yeni bir ihalenin mi yapılacağı, yoksa firmanın 7 yıl sözleşmeyi uzatma talebinin kabul edilip edilmeyeceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

İzmir Otogarı, yap–işlet–devret modeli ile İzmir Otobüs ve Terminal İşletmeleri A.Ş. (İZOTAŞ) tarafından yapılarak 1998 yılında işletmeye açılmıştı. Firmanın 25 yıllık sözleşmesi 2023 Aralık ayında bitmiş ve 7 yıl daha sözleşmenin uzatılması talebiyle açtığı davada tahliyeyi durdurmuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan